جدیدترین مطالب امروز

تنبل جانوری درشت پنجه شبیه به خفاش ها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند

تنبل جانوری درشت پنجه شبیه به خفاش ها

شاید با شنیدن کلمه ی تنبل آن را یک صفت دانسته و به دنبال دلایل و یا روش مقابله با آن باشید اما اینبار تنبل یک جانور است که با کمال شگفتی با آن آشنا می شویم

تنبل ها گونه ای از پستانداران هستند که با آن اندام تقریبا درشت مانند خفاش از درخت آویزان می شوند ! البته پنجه های درشت تنبل ها این کار را برایشان آسان می کند ، جالب است بدانید که کلیه کار هایشان را در طول مدت حیات روی درخت انجام می دهند ، تغذه ، جفت گیری و…
شاید با خود بگویید خب برای چه تنبل ؟ آیا نام دیگری مناسب این جانور نبود ؟ اگر بیشتر با ویژگی های تنبل ها آشنا شوید بدون شک هیچ نامی را مناسب تر از تنبل پیدا نمی کنید ؛ این جانوران به قدری آرام حرکت می کنند که خزه روی آن ها رشد می کند ! البته این پوشش سبز رنگ به مخفی شدن آن ها در بین شاخ و برگ ها کمک می کند . حتی دلیل زندگی آن ها روی درخت هم این است که با این حرکت کند و آهسته زندگی بر روی زمین عمر آن ها را کوتاه کرده و خوراک اکثر جانوران درنده را به راحتی فراهم می کند .
حتی علائم حیاتی آن ها بی شباهت به زمان خواب زمستانی اکثر جانوران نیست ، تنفس آرام ، هضم کند غذا و… با این تفاسیر باید حدس زده باشید که شاید در یک هفته یک یا دو مرتبه غذا بخورند !
عده ای بر این عقیده هستند که یکی از دلایل حرکت کند تنبل ها این است که می خواهند با حرکت شتابزده خود را به نظر جانوران دشمن خود نیاورند اما حتی سربازان هم به هنگام استتار و پنهان شدن از دشمن هم به این کندی حرکت نمی کنند ! از دیگر دلایلی که برای حرکت کند تنبل ها به آن اشاره شده انرژی کمی است که خوراک آن ها دارد ( نوعی برگ ) و عقیده ها بر این است که برای صرفه جویی در مصرف انرژی آن ها به کندی حرکت می کنند .
شاید با دیدن تصویر مطلب وسوسه شوید یک بچه تنبل را به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنید ؟ در واقع نوزاد تنبل به قدری کوچک است که در بدو تولد ( ماده در حالت آویزان و بدون لانه نزاد را به دنیا می آورد ) از موهای مادر آویزان می شود و تا وقتی که پنجه های نوزاد تنبل به قدر کافی قوی شوند که بتواند از درخت آویزان شوند تا مدت چندین ماه از موهای بدن مادر آویزان می مانند و زندگی می کنند .
پنجه های تنبل ها گاهی دوتایی و گاهی سه تایی است ولی در هر دو صورت قوی و محکم است و می تواند وزن جانور را در حالت آویزان تحمل کند البته برخی علت حرکت کند تنبل را همین پنجه های بلندش می دانند .

 

مرتبط ها

قالب خبری