جدیدترین مطالب امروز

تمر هندی و آشنایی با عوارض و خواص درمانی آن

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : دانستنیها

تمر هندی و آشنایی با عوارض و خواص درمانی آن

خواص درمانی تمر هندی که یکی از خوردنی های جذاب کودکان و حتی برخی از بزرگسالان به شمار میرود، به عوارضش میچربد که ما پرده از این خواص بر میداریم.

اول از همه ببینیم که نام تمر هندی از کجا آمده و چرا به این نام خوانده میشود؟

نام تمر هندی برگرفته از نام تمبر، به معنای خرمای خشک است؛ میوه ی نرسیده این گیاه به رنگ سبز است که وقتی کاملا برسد به رنگ قهوه‌ ای یا قهوه‌ ای متمایل به قرمز خواهد شد.

طعم این میوه زمانی که خوب نرسیده، بسیار ترش است و هر چه بیشتر می ‌رسد شیرین‌ تر می‌ شود، که طرفداران کمی هم ندارد این خرمای ترش مزه !

برخی این میوه را در مصارفی چون آشپزی به عنوان چاشنی و طعم دهنده ی غذا و یا در دسر، شربت و آبمیوه مورد استفاده قرار میدهند، که این استفاده ی رایج تر جهانی این میوه است. حال آنکه در هندوستان قضیه کمی متفاوت تر است و نه تنها از میوه ی آن، بلکه از گل و برگهای این گیاه هم در پخت غذا استفاده میکنند.

اگر بخواهیم بهترین نوع تمر هندی را معرفی کنیم، باید تمر هندی قرمز رنگی که حدود هفت ماه تا یک سال از عمر میوه ی آن گذشته باشد را معرفی کرد.

فقط این نکته را باید به یاد داشت که تمر هندی کهنه یا فاسد شده، کیفیت لازم درمانی را نخواهد داشت. ( پس دقت کنید که رطوبت و ترشی تمر هندی از بین نرفته باشد )‌

اینک با 5 خواص درمانی این گیاه آشنا میشویم :

1ـ میوه‌ های این گیاه سرشار از ویتامین C است و برای درمان اسکوربوت و سرما خوردگی مفید است.

2ـ مقوی قلب و معده، از بین برنده حالت تهوع و استفراغ، ملین طبع (نرم کننده مزاج) و مسهل صفرا (پاک کننده و از بین برنده ی زرداب) و اخلاط سوخته (در طب قدیم به اخلاط، صفرا وخون و بلغم و سودا میگفتند) است.

3ـ باعث پایین آمدن حرارت بدن (تب)‌ و رفع عطش می‌ شود. میوه‌ های این گیاه نیز باعث کاهش کلسترول خون و همچنین درمان اختلالات صفراوی می ‌شود.

4ـ ضماد آن جهت دررفتگی عضو و تقویت عضله و همراه با روغن حیوانی جهت باز کردن دمل در قدیم مورد استفاده قرار می‌ گرفته است.

5ـ آشامیدن آب آن، برای رفع هموروئید (بواسیر)‌ مفید است و از برگ‌ های آن برای درمان سوختگی استفاده می‌ کنند. همچنین شربت تمر هندی مورد استفاده بسیاری از ملل است و باعث رفع تشنگی می ‌شود.

با وجود اینکه امروزه در کشور عزیزمان ایران خواص دارویی تمر هندی ممکن است کاربرد کمتری و یا حتی اصلا کاربردی نداشته باشد ولی در مصارف خوراکی کاربرد خود را به خوبی حفظ کرده که از جمله ی آن می توان به رب و شیره ی تمر هندی اشاره داشت که اللخصوص رب آن، چاشنی غذایی خوبی به حساب می آید که بیشتر برای غذاهای محلی مورد استفاده قرار میگیرد.

اکثرا با نام رب تمر هندی آشنایی داریم، ولی ممکن است برخی، نام شیره ی تمر هندی را نشنیده باشند.

شیره ی تمر هندی که بیشتر در جنوب کشور مورد استفاده قرار میگیرد چاشنی غذاهایی چون آش تمر هندی و خورش بامیه میشود و همچنین برای تنوری کردن ماهی هم مورد استفاده قرار میگیرد به این صورت که پیش از تنوری کردن ماهی، پوست آن را به شیره ی تمر هندی آغشته میکنند.

هر آنچه که خدا آفریده، فواید بیشتری نسبت به عوارض آن دارد به شرطی که اصولی مورد استفاده قرار دهیم !

این همه از فواید تمر هندی گفتیم، کمی هم به عوارض آن بپردازیم.

2 مورد از عوارض تمر هندی در صورت استفاده ناصحیح موارد زیر است :

1ـ خوردن زیاد تمر هندی باعث خراش روده و ایجاد سرفه می‌شود.

2ـ ناشتا خوردن تمر هندی مضر است، و همچنین خام، تازه و نورس آن بسیار نفاخ (نفخ آور) و دیرهضم است.

یک نکته ی شاید کلیدی هم برای ختم این مطلب میگوییم که گفته هایمان کمی کامل تر شود :

هیچ وقت تمر هندی را در آب زیاد نمالید زیرا موجت تهوع و استفراغ می‌شود، بلکه باید آن را در آب خیساند، وقتی در آب حل شد آن را صاف کرده و با کمی نبات یا شکر آشامید.

مرتبط ها

قالب خبری