جدیدترین مطالب امروز

تمام نکاتی که در مورد برنج و طبخ آن لازم است بدانید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

تمام نکاتی که در مورد برنج و طبخ آن لازم است بدانید

برنج از جمله موادخوراکی است که با تنوع بسیار بالا در کشور ایران کشت شده ، صادر و حتی وارد می شود ، مشتقات برنج نیز ( چلتوک و… ) دارای انواع گوناگون می باشند .

همانطور که اشاره کردیم ، برنج از قسمت های مختلفی تشکیل شده است : چلتوک ( که قسمت خارجی را شامل می شود ) و قسمت نشاسته ای داخل ؛ گندم نیز مانند برنج از دو بخش تشکیل شده است .

چرا برنج را آبکش نکنیم ؟

چلتوک برنج که گاهی به صورت مجزا به فروش می رسد حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین B است ، حال آنکه اکثر افراد به علت چشم و همچشمی و رقابت ناسالم اما شیک در محصولات غذایی از این ماده غافل می شوند ؛ در مقابل ، درون برنج و بخش نشاسته ای ، نه تنها فاقد ویتامین B است ، بلکه سبب رسوب و از بین رفتن ویتامین B می شود . بنابراین با آبکش نکردن برنج می توانید از خواص آن بهره مند شده و از سفیدی مو و ریزش غیرطبیعی آن ها جلوگیری کنید .

آیا در همه شرایط کته کردن برنج مفید است ؟

خیر ! تنها در مواقعی که چلتوک از برنج جدا نشده است این روش پخت مفید است ، در غیر این صورت شما به رسوب و از بین رفتن آن سرعت بیشتری بخشیده اید . اگر برنج شما چلتوک دارد بهتر است آن را کته کنید ، اما اگر فاقد چلتوک است ، با صاف کردن برنج مقداری از مواد مضر را خارج می کنید . در مواقعی که برنج فاقد چلتوک است و به صورت کته پخت شده است ، بهتر می باشد با ماست و یا پیاز میل شود . خبر بد این است که برنج های رایج در بازار بدون چلتوک عرضه می شوند .

چگونگی پخت چلتوک :

روش پخت و اتفاده از چلتوک برنج بسیار راحت است ، تنها کافی است در مقداری آب جوشانده شده و در هر غذایی به مصرف برسد ، حتی می توان چلتوک را به عنوان خوراک کمکی در کنار برنج ، همراه با کمی آبلیمو میل کرد .

بهترین روش نگهداری و آبکش کردن برنج :

نگهداری از برنج خشک کار دشواری نیست ، کافی است آن را بدور از نور خورشید و در جایی خشک نگهداری کنید . در خصوص پخت برنج به صورت آبکش نیز در صورتی که بخواهید برنج شما سفید باشد ، هنام خیس کردن برنج ، به آن نمک اضافه نکنید ( در استفاده هایی در فاصله نزدیک ) ؛ بلکه در آب جوش آمده کمی آب سرد و سپس مقداری نمک بیافزایید ؛ کمی صبر کرده و برنج را در آن آب جوشانده و آبکش کنید ، همچنین هنگامی که برنج می خواهد به جوش بیفتد ، مقداری سرکه ، آب نارنج یا آبلیمو اضافه کنید ( برای هر 100 گرم برنج ، 1 قاشق چایخوری ) و از برنج سفید خود لذت ببرید .

مرتبط ها

قالب خبری