جدیدترین مطالب امروز

تمام آن چیزهایی که بایستی از آندوسکوپی بدانید ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

تمام آن چیزهایی که بایستی از آندوسکوپی بدانید ؟

آندوسکوپی یک نوع از روشهای تشخیصی است که به منظور بررسی دقیق تر داخل بدن افراد می باشد ؛ در ادامه اطلاعات کامل تری از روش آندوسکوپی را خواهید خواند .

آندوسکوپی یک روش تشخیصی است که در آن پزشک متخصص به وسیله دستگاه مخصوصی، داخل بدن شما را می ‌بیند و اطلاعاتی که از این طریق به دست می ‌آورد، بسیار با ارزش است و قابل مقایسه با اطلاعات دریافتی از راه سونوگرافی یا رادیولوژی نیست.

به ‌‌طور‌ معمول با دستگاه آندوسکوپ، قسمت‌ های مختلف داخل بدن را می ‌بینیم و بر حسب منطقه ‌ای که بررسی می ‌کنیم، نام روش متفاوت است؛ مثلا اگر بخواهیم روده‌ بزرگ (کولون) شما را ببینیم “کولونوسکوپی” می ‌گوییم، اما اگر قسمت فوقانی دستگاه گوارش و معده را ببینیم، “گاستروسکوپی” نام دارد.

پیش از انجام آندوسکوپی شما باید شیوه انجام آن را بدانید و از پزشک بخواهید اطلاعات لازم را در این باره در اختیار شما قرار دهد، چون همکاری شما با پزشک از اصول کار است؛ برای مثال پیش از آندوسکوپی قسمت فوقانی دستگاه گوارش باید بدانید که 6 تا 8 ساعت ناشتا بودن کافی است، یا مثلا برای بررسی روده بزرگ (کولونوسکوپی) مواد مدفوعی باید کامل تخلیه شده باشند تا بررسی دقیق، راحت و بدون خطر باشد. بنابراین 24 تا 48 ساعت قبل از کولونوسکوپی ، باید مایعات صاف شده مصرف کنید و از ملین‌ ها نیز استفاده نمایید. همچنین باید بدانید که در کولونوسکوپی، دستگاه را از راه مقعد شما وارد روده بزرگ می ‌کنند و با تزریق هوا به داخل روده بزرگ امکان دید و عبور از پیچ ‌و خم‌های روده را فراهم می ‌کنند.

در مورد بررسی معده، دستگاه را از راه حلق و با بی‌ حسی مخاط حلق به منظور کاهش تهوع، وارد می کنند.

مدت زمان بررسی از چند دقیقه تا حداکثر 20 دقیقه خواهد بود، چرا که گاهی نمونه ‌برداری از ضایعه ی موجود انجام می ‌شود. گاهی حتی با آندوسکوپی پولیپ موجود را برمی ‌داریم، یا رگ‌ خاصی را می ‌سوزانیم که در واقع کار درمانی انجام می ‌شود و آندوسکوپی درمانی گاهی تا یک ساعت طول می‌ کشد.

عوارض و خطرات آندوسکوپی ناچیز است و تکرار آن حتی در فواصل کوتاه در صورت لزوم مانعی ندارد، چون اشعه یا ماده مضری به همراه ندارد.

در ضمن چون دستگاه آندوسکوپی به ‌طور کامل ضدعفونی می ‌شود، امکان انتقال عفونت و بیماری از طریق آندوسکوپی وجود ندارد.

ضمنا لازم به ذکر است که در هیچ‌ کدام از آندوسکوپی ‌ها نیازی به بیهوشی نیست و تنها با بی‌ حس کردن آن منطقه و یا دادن آرام ‌بخش تزریقی ، انجام می ‌شود.

منبع : تبیان

مرتبط ها

قالب خبری