جدیدترین مطالب امروز

تقویت اسپرم و اهمیت نقش مرد در بارداری موفق و سالم

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

تقویت اسپرم و اهمیت نقش مرد در بارداری موفق و سالم

موارد حائزاهمیت در بارداری موفق اینگونه طبقه بندی می شوند : تقویت اسپرم و سلامت روحی زوجین ، دوم : وضع جسمی زن، چکاپ های دوره ای ، زایمان و مراقبت ها .

تا به حال به روند بارداری از زاویه ی دیگری نگاه کرده اید ؟ مدام میشنوید که برای بارداری زن باید چکاپ کامل شود ، ویتامین مصرف کند ، هر روز شیر بخورد و… اما به راستی نقش مرد در این بین چه می شود ؟ به نظر می رسد اهمیت نقش مرد در یک بارداری موثر و سالم کمرنگ شده و شاید دیده نمی شود بنابراین قصد داریم پیرامون این موضوع بحث را ادامه دهیم .

اولین چیزی که وجودش برای بارداری لازم است اسپرم می باشد ؛ همچنین به دفعات در خصوص محیط امن و آرام خانه شنیده اید ؛ بنابراین تقویت اسپرم و سلامت روحی زن و مرد گام نخست در یک بارداری موفق محسوب می شود .

کاملا صحیح است که محیط رشد جنین در 9 ماه زندگی موقت خود رحم مادر است ، اما اولین چیزی که این تشکل را رقم می زند اسپرم است ؛ فراموش نکنید اسپرم منتقل شده باید سالم بوده و همچنین از قدرت کافی برای نفوذ برخوردار باشد . پیش از تصمیم به باردار شدن مرد باید به بخش هایی از زندگی خود بیشتر دقت کند : ژنتیک ، سبک زندگی و هورمون ها .

توجه داشته باشید که منظور ما پرهیز از نزدیکی تا بررسی کامل موارد نام برده نیست ؛ بلکه با یک راهکار ساده شما تمام سه ویژگی ذکر شده را بدون تمرکز خاص تحت کنترل خود درخواهید آورد : شاد زیستن ! همینطور که در طول بارداری فراهم کردن محیطی شاد و آرام برای زن ضرورت دارد ؛ پیش از آن نیز این شرایط باید برای مرد در حد بسیار عالی فراهم شود . همینطور که قابل درک است زوجین در هنگام بارداری باید نهایت توجه به سلامت جسمی و روحی خود را داشته باشند ، این امر هرچند در تمام مراحل زندگی لازم است اما از آنجا که اکثر افراد به آن توجهی ندارند ، خواهشمندیم این موارد را در بازه ی بارداری رعایت کنند تا دست کم حقی را از فرزند خود دریغ نکرده باشند ، سلامت شما اکنون تنها برای خودتان نیست بلکه شرط سلامت جنین و نوزادتان است .

بنابراین اولین و شاید آخرین موردی که برای تقویت اسپرم ضروری است سبک زندگی شاد ( نداشتن افسردگی و اضطراب که ممکن است حتی دردهای مزمن و عملکرد ناقص پروستات را نیز شامل شود ) می باشد ؛ سبک زندگی شاد می تواند فعالیت سالم هورمونی را تحت کنترل در بیاورد و روال زندگی را در سطح عالی پیش ببرد . بنابراین پرهیز از نزدیکی نه تنها لازم نیست بلکه می تواند مشکل ساز باشد و یکی از دلایل عدم بارداری های آینده را به خود اختصاص دهد ؛ بخشی دیگر از دلایلی که می تواند از سمت مرد دلیل بر ناباروری باشد شیمی درمانی و یا خوردن داروهای سرخود جهت تقویت برخی هورمون ها است ؛ محیط کار مخصوصا سر و کار داشتن با سموم کشاورزی و دیگر مواد مشابه در از بین رفتن اسپرم و کاهش قدرت باروری نقش دارند . به هرحال برای رفع موارد فوق ( افسردگی و… ) ورزش منظم پیشنهاد می شود ، ورزش می تواند از عوامل تقویت اسپرم به حساب بیاید به شرط آنکه سنگین و طاقت فرسا نباشد چرا که اثر معکوس خواهد گذاشت .

راهکارهایی برای تقویت اسپرم :

تناسب اندام داشته باشید ( میزان و قدرت حرکت اسپرم در مردهای چاق تا حد بسیار زیادی پایین می آید ؛ حتی در شرایطی که میزان تولید اسپرم بالا باشد و قدرت حرکتی نیز وجود داشته باشد به علت ناقص بودن بافت DNA در آن ها امکان بارداری زن وجود ندارد . این عدم توانایی از تاثیر چربی های تجمع یافته در بدن مرد بر روی کارکرد هورمون ها ناشی می شود . )

کنترل سلامت ( کنترل دیابت و فشارخون بالا از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، همچنین مرد باید از نظر عدم وجود بیماری فیبروزکیسه ای نیز چک شود چرا که در صورت بروز فیبروزکیسه ای ، هرچند روند تقویت اسپرم به درستی پیش رفته باشد اما نهایتا اسپرم ها براثر حرارت بالا از بین خواهند رفت . )

تغذیه ی مناسب ( اگر قصد دارید پدر شوید ؛ از میوه و سبزیجات استفاده کنید همچنین مولتی ویتامین ها به عنوان کمکی پیشنهاد می شوند ؛ میوه و سبزیجات مقدار قابل توجهی آنتی اکسیدان ، فیبر و ویتامین دارند و می توانند خیلی سریع باعث تقویت اسپرم ها شوند همچنین آنتی اکسیدان موجود در میوه ها و مولتی ویتامین ها مخصوصا C و E، مانع آسیب رسیدن به اسپرم ها در مقابل رادیکال های آزاد می شوند . )

ورزش منظم ( که در خصوص شدت و تاثیر آن در بندهای بالاتر توضیحات جامع داده شد . )

توصیه ی نهایی ما این است که در سن کمتر از 50 سال اقدام به بچه دار شدن کنید ؛ از 50 سال به بعد علاوه بر پایین آمدن قدرت اسپرم ها و کاهش شانس باروری ، DNA نیز دستخوش تغییراتی خواهد شد و همین امر احتمال ابتلای فرزند به اوتیسم ، سندروم داون و اسکیزوفرنی را افزایش می دهد ؛ جالب یا شاید وحشتناک است که بدانید تاثیرات ناشی از بالا رفتن سن را سیگار و دخانیات نیز بر روی اسپرم ها می گذارند و روند تخریب و تضعیف آن ها را شدیدا سرعت می بخشند .

مرتبط ها

قالب خبری