جدیدترین مطالب امروز

تقابلی همه جانبه با موخوره و روش های درمانی آن

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : زیبایی

تقابلی همه جانبه با موخوره و روش های درمانی آن

مو ، یکی از فاکتورهای اصلی در زیبایی هر فرد بشمار می رود و عوامل گوناگونی می توانند سلامت این فاکتور زیبایی را به خطر بیاندازند ؛ یکی از این فاکتورها ، موخوره است !

به‌ طور کلی موخوره در موهای خشک متداول است. موخوره هنگامی اتفاق می‌افتد که لایه‌ محافظ مو یا کوتیکول آسیب می‌بیند که معمولا به‌ دلیل شست‌ و شوی زیاد، رنگ‌ کردن بیش‌ از حد، شانه‌ کردن ناملایم و استفاده زیاد از مواد شیمیایی است. تمامی این موارد مو را ضعیف‌ کرده، کوتیکول را از بین برده و در نتیجه به شکستن مو و موخوره می‌انجامد.

متأسفانه ترمیم موی آسیب‌ دیده توسط موخوره ممکن نیست و تنها راه خلاص‌ شدن از آن کوتاه‌ کردن مو است. با این‌ حال نکته‌های زیادی در رابطه با جلوگیری از موخوره وجود دارند که آن‌ها را در ادامه مطلب شرح خواهیم داد.

۱) مرتب موهایتان را کوتاه کنید، هر ۶ تا ۸ هفته یکبار. موی همه پس از مدتی آسیب می‌بیند. هر بار ۱ تا ۲.۵ سانتی‌متر از دم مو را کوتاه کنید تا به این مشکل برنخورید.

۲) سعی کنید تا حد مقدور از مواد شیمیایی اجتناب کنید، موی طبیعی زیباست. اگر حتما باید موهایتان را رنگ کنید، به‌ دنبال ملایم‌ترین رنگ مو بگردید و اگر ممکن است از مواد طبیعی مانند حنا، قهوه و چای استفاده کنید؛ اما اگر ترجیح شما مواد شیمیایی است، حتما مرتب نرم‌کننده بزنید.

۳) پیش از شنا در دریا، استخر یا رودخانه موهای‌تان را بپوشانید. این کار شامل: استفاده از کلاه شنا، روغن‌های طبیعی (مثل بادام تلخ و نارگیل که باعث پرپشتی مو نیز می‌شوند) یا ماسک موی بدون آبکشی است. آبکشی کامل مو بلافاصله پس از شنا نیز باعث جذب حداقل میزان مواد شیمیایی می‌شود. در صورت امکان حتما موهای‌تان را با شامپو بشویید.

۴) بیش‌ از حد شانه نکنید. ۱۰۰ بار برس‌ کشیدن لازم نیست و ممکن است منجر به موخوره بیشتری شود. همین که موهایتان صاف شد، دست از سرش بردارید.

۵) از گیره‌های موی باکیفیت استفاده کنید.

۶) کش موهای دارای قطعه اتصال فلزی بدترین دشمنان مو هستند. در عوض از کش موهایی استفاده کنید که دو طرفشان با چسب یا دوخت به یکدیگر متصل شده‌اند.

۷) شست‌وشوی ناصحیح و با شامپوهای خشن که حاوی ترکیبات مضر هستند، به موهایتان آسیب می‌رسانند. خشک‌ کردن مو با کشیدن حوله روی آن و همچنین استفاده مکرر از سشوار باعث وارد‌ آمدن آسیب‌های جدی به مو می‌شود.

– بهترین راه شستن ریشه‌ ها و آویزان‌ ماندن ساقه‌هاست، ساقه‌ها نباید روی سر جمع شوند. هنگامی که موهایتان را آب می‌کشید، شامپو به سمت پایین ساقه‌ها می‌رود که به اندازه کافی آن‌ها را شست‌وشو می‌دهد. نرم‌ کننده نیز باید ابتدا به ساقه‌ها مالیده شود، اجازه دهید مدتی روی مو بماند، سپس آب‌کشی کنید. آب داغ رطوبت را از بین می‌برد، پس مویتان را با خنک‌ترین درجه آبی که تحملش را دارید، شست‌وشو دهید.

منبع : مجله زندگی ایده‌آل

مرتبط ها

قالب خبری