تغییرات پوستی پستان در خانم ها هشدارهایی برای سلامت جسمانی

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : نوامبر 9, 2015
تغییرات پوستی پستان در خانم ها هشدارهایی برای سلامت جسمانی

گاهی سرطان ها علائم خارجی نظیر تغییرات پوستی پستان یا… را به همراه دارند که با توجه به آن ها می توان جلوی پیشروی را گرفت و درمان را آغاز کرد .

اینکه بخواهید با کوچکترین جوش چرکی ، موی زائد یا بروز حساسیت در ناحیه ی سینه دلواپس شوید و نگران تغییرات پوستی پستان باشید امری بسیار آزاردهنده است . از این رو قصد داریم تغییرات پوستی پستان را به دودسته تقسیم بندی کنیم ، مواردی که حائز اهمیت هستند و نمونه هایی که از نظر زیبایی می توانند ایجاد نگرانی کنند .

هرچند بسیاری از مشکلات داخلی ، خود را با نمودهایی در سطح پوست آشکار می کنند اما صرفا تمام تغییرات پوستی پستان نماد یک بیماری نیست ؛ پوست این ناحیه نیز مانند دیگر بخش های بدن ممکن است دچار حساسیت شود ، خال بزند و… این مقاله از آن جهت نگارش می کنیم که با کوچکترین جوش روانه دکتر نشوید همچنین نسبت به موارد مهم گوش بزنگ بوده و در خصوص سلامتی خود سهل انگاری نیز نداشته باشید .

چه نشانه هایی می توانند نگران کننده باشند :

اگر تغییرات پوستی پستان شامل تغییر رنگ به قرمز است ، آن را جدی بگیرید ؛ درمان خودسرانه و اکتفا به چند دانه قرص یک درمان سطحی و فروکش کردن موقت علائم را به همراه خواهد داشت .

توضیح بیشتر در این خصوص :

تغییراتی که بعد از شیردهی از بین نرفته و قرمزی و التهاب آن باقی می ماند . ما به هیچ عنوان قرمزی برطرف نشده نداریم ؛ این تغییرات پوستی پستان می تواند زنگ خطر سرطان باشد که طی آن پوست قرمز شده یا حتی در آن نقاط سفت بوجود می آید ؛ ایجاد بافت سرطانی می تواند باعث کشیدگی پوست نیز بشود .

درصورتی که تغییرات پوستی پستان با ترشح از نوک آن ( به صورت خون یا… ) همراه باشد ؛ می توانند نشانه هایی از سرطان را به پزشک اعلام کنند .

ورم در ناحیه ی زیر بغل گاهی نگران کننده است ؛ این مورد مواقعی به وجود می آید که شخص سرطان پیشرفته دارد ؛ افرادی به این عارضه دچار می شوند که از سرطان خود آگاهند ، راه درمان را نیز پیش گرفته اند اما درمان آن ها جواب نداده است ( این بسیار نادر می باشد ) . ورم های دیگری در این ناحیه ممکن است بوجود بیاید که از نظر زیبایی برای خانم آزاردهنده است و از نظر سلامت نگران کننده نمی باشند .

جوش های چرکی ، موهای زائد و عفونت در ریشه ی آن ها ، تغییرات پوستی پستان و… همگی در سطح خفیف جای نگرانی ندارند اما درصورت پیشروی و تشدید حتما باید رسیدی شوند .

مواردی بی خطر :

گاهی ممکن است تغییرات پوستی پستان شامل ورم های کوچک باشد که گاهی با درد همراه است ؛ در این مواقع ممکن است تشخیص پزشک کیست های بی خطر باشد ، این کیست ها مزاحمتی ایجاد نمی کنند و تنها گاهی ممکن است به اندازه ی یک توپ پینگ پنگ بزرگ شوند ، در این مواقع پزشک با استفاده از یک سرنگ استریل آن ها تخلیه می کند . علت این تغییرات پوستی پستان وجود هورمون های فعال در تخمدان است که تغییرات کیستی را بوجود می آورد ؛ بعد از یائسگی این مسئله از تب و تاب افتاده و فروکش می کند .

سینه ی اضافه نوک سینه اضافه ، کوچک و بزرگ بودن سینه ( که از زمان بلوغ رخ می دهد ) نیز به هیچ وجه نگران کننده نیستند .

توصیه های لازم برای افراد با پوست حساس :

برای آنکه تغییرات پوستی پستان که از حساسیت ناشی می شوند را کمتر تجربه کنید ، پیش از هرچیز یک زیرپوش نخی خنک بپوشید ، بعد از لباس زیر ، تکپوش های کشی و… استفاده کنید .

نکات پایانی :

از لباس زیر محکم استفاده کنید ؛ اینکار باعث می شود آناتومی بدن حفظ شده و به استخوان بندی فشار وارد نشود . مطمعا باشید فشار وارد شده نمی تواند ایجاد سرطان کند .

برای از بین بردن موهای زائد می توانید از لیزر استفاده کنید . لیزر برای این منظور به گونه ای استفاده می شود که تا سطح کم نفوذ کرده و به غددلنفاوی صدمه نمی زند . تغییرات پوستی پستان بعد از لیزر به مرور زمان برطرف خواهد شد .

افرادی که دچار سرطان هستند یا درمان شده اند باید دائما وزن خود را تحت کنترل داشته باشند ، چاقی می تواند از عوامل حمله ی سلول های سرطانی باشد ، موردی جایگزین با تخمدان ها ! همچنین گوشت قرمز نیز از موارد منع مصرف در رژیم غذایی این افراد است .

اشتراک گذاری این مطلب در :