تغذیه آگاهانه و هشت گام برای رسیدن به این مهم !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آگوست 14, 2019
تغذیه آگاهانه و هشت گام برای رسیدن به این مهم !

تغذیه آگاهانه یعنی انتخاب درست مواد غذایی و روش طبخ و مصرف سالم آن که به سلامت بیشتر افراد منجر می شود ؛ در ادامه 8 گام برای تغذیه آگاهانه پیش رو داریم .

اگر می خواهید تغذیه آگاهانه و سالمی داشته باشید بهتر است موارد مهم در این زمینه را در نظر بگیرید و بدانید که انتخاب غذای سالم برای بدن بسیار حائز اهمیت است .

استفاده از خوراکی های تازه ، با اشتها غذا خوردن ، استفاده ازلقمه های کوچک ، لذت بردن به هنگام غذا خوردن و استفاده ازحس های پنج گانه در زمان خرید مواد غذایی هشت گامی است که به انسان تغذیه آگاهانه کمک می کند.

تغذیه آگاهانه عملی است که آگاهی انسان را در مورد عادات غذا خوردن افزایش می دهد و به انسان اجازه می دهد که با وقفه ایجاد کردن میان محرک ها و اقداماتش،عمل درست را اتخاذ کند.

در مقابل تغذیه آگاهانه ، تغذیه احساسی قرار دارد که به غذاهایی اشاره می کند که برای ایجاد راحتی، کاهش استرس مصرف می شود. بیشتر افرادی که احساسی غذا می خورند در برابر هوس های غذایی خود بی قدرت هستند.

از سوی دیگر غذا خوردن در حین کارکردن، رانندگی، مطالعه کتاب، تماشای تلویزیون یا کار کردن با یک دستگاه الکترونیکی سبب می شود نسبت به غذایی که در حال خوردن آن هستیم آگاه نباشیم. درحالیکه دقت و توجه کردن به غذایی که می خوریم باعث می شود که غذاهایی مانند چیزبرگر یا خوراکی های سرخ کردنی را اغلب کمتر مصرف کنیم.

هشت گام برای تغذیه آگاهانه :

1- اولین اقدام برای کمک به تغذیه آگاهانه از فهرست خرید خوراکی ها آغاز می شود؛ دراین فهرست باید به ارزش سلامتی هر خوراکی دقت و از خرید آنی جلوگیری کرد.سبد خرید خود را از خوراکی های تازه پر واز خرید خوراکی های فراوری شده و چیپس و آب نبات پرهیز کرد.

2- اقدام دومی که به تغذیه آگاهانه کمک می کند، این است که با اشتها به سر میز غذا بروید اما نگذارید که زیاد گرسنه بشوید؛ چرا که اگر بسیار گرسنه باشید در آن صورت معده خود را با هر چیزی که می بینید پر می کنید و اولویت شما به جای لذت بردن از غذا پر کردن خلاء ایجاد شده در معده خواهد بود.

3- غذا کم بکشید؛ محدود کردن اندازه بشقاب به 9 اینچ (22.86 سانتی متر) یا کمتر می تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

4- از غذای خود لذت ببرید. برای این کار می توانید یک یا دو دقیقه قبل از شروع غذا مکث کنید تا از همه دست اندرکاران تهیه این غذای خوشمزه برای قرار دادن فرصت صرف آن در اختیار شما سپاسگزاری کنید.

5- از حس های پنجگانه خود در هنگام تهیه غذا، کشیدن غذا و مصرف غذا استفاده کنید و به رنگ ، بافت، رایحه و عطر و حتی صدای غذاهای مختلف توجه کنید.زمانی که غذا را می جوید سعی کنید همه مواد تشکیل دهنده آن به ویژه ادویه ها را شناسایی کنید.

6- غذا را به اندازه کم در دهان خود بگذارید زیرا با دهان پر تشخیص مزه غذا کار دشواری است.

7- غذا را بطور کامل بجوید به عبارت دیگر غذا را آنقدر بجوید تا بتوانید مزه و ماهیت غذا را بچشید. ممکن است مجبور شوید که هر لقمه را میان 20 تا 40 بار بسته به نوع غذا بجوید.

8- هشتمین گامی که به تغذیه آگاهانه کمک می کند، غذا خوردن آرام است. کارشناسان توصیه می کنند که دست کم پنج دقیقه به آگاهانه غذا خوردن اختصاص دهید و بعد با کسی که بر سر میز غذای شما نشسته است، صحبت کنید.

منبع : خبرگزاری ایرنا

اشتراک گذاری این مطلب در :