تشخیص بیماری گلوکوم و اطلاعاتی درخصوص آن

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آگوست 6, 2020
تشخیص بیماری گلوکوم و اطلاعاتی درخصوص آن

بیماری گلوکوم یکی از بیماری های مربوط به چشم می باشد که در این مقاله قصد داریم درخصوص روش تشخیص این بیماری اطلاعاتی را بازگو کنیم .

بیماری گلوکوم به ندرت در سن های کمتر از چهل سالگی پیش می آید.

در افراد بالای چهل سال شمار بیماران مبتلا به گلوکوم ساده به طور منظم افزایش می یابد. این افزایش در افراد بالای پنجاه سال چشمگیرتر است.

هر فرد سالمی در چهل تا چهل و پنج سالگی به عینک مطالعه نیاز دارد ضروری است هنگام تجویز عینک معاینه کاملی شامل اندازه گیری فشار چشم به وسیله تونومتر و بررسی عصب های بینایی با افتالموسکوپ انجام شود.

عکس هایی که از عصب بینایی فرد گرفته می شود می تواند در آینده به عنوان مدرک مناسبی برای مقایسه وضعیت او استفاده شود. آزمایش میدان بینایی همواره مفید است ولی بیمارانی که فشار چشم آن ها بالا است یا مشکوک به اختلال های عصب بینایی هستند این آزمایش ضروری است و باید انجام شود.

در اصل افراد بالای چهل سال حتی اگر نشانه های بیماری گلوکوم را نداشته باشند نیز باید به طور دوره ای مورد آزمایش قرار گیرند. نمره عینک مطالعه افراد تا شصت و پنج سالگی به تدریج بالا می رود در هر نوبت که برای تعویض و تعیین نمره عینک مراجعه می کنند باید همه این آزمایش ها در موردشان تکرار شود تا در صورت وجود نشانه های بیماری فوری تشخیص داده شود.

با دیدن هر گونه ناراحتی چشمی باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. چنانچه مراقبت های لازم را انجام داده و معاینه ها را به طور مکرر و مداوم تا پس از شصت و پنج سالگی ادامه دهید به طور قطع این بیماری در زمان مناسب تشخیص داده می شود. بررسی های آماری مربوط به بیماری گلوکوم که بر مبنای اطلاعات ثبت شده در بیمارستان چشم صورت گرفته است نشان می دهد که خانم های زیر شصت و پنج سال نسبت به زنان مسن تر یا آقایان بیشتر در معرض از دست دادن میدان بینایی هستند.

اگر به هر دلیل مشکوک به بیماری گلوکوم هستید برای مثال سابقه خانوادگی دارید یا به دیابت فشار خون بالا یا نزدیک بینی شدید مبتلا هستید باید فشار چشم خود را به طور منظم و به طور حتم تا پیش از چهل سالگی اندازه گیری کنید. تحلیل های اپیدمیولوژیکی از شواهد ثبت شده در بخش های گلوکوم نشان می دهد که از دست رفتن میدان بینایی ناشی از گلوکوم در افراد مبتلا به نزدیک بینی شدید سه برابر کسانی است که دارای فشار چشمی مشابه ایشان هستند ولی نزدیک بینی شدید ندارند. برای این افراد انجام معاینه های منظم و مداوم چشمی حتی در صورت نبود نشانه های بیماری ضروری است.

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :