جدیدترین مطالب امروز

تست آمینو سنتز از آزمایشات با اهمیت در هنگام بارداری

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

تست آمینو سنتز از آزمایشات با اهمیت در هنگام بارداری

یکی از آزمایش های مهم و با اهمیت در دوران بارداری و حاملگی ، تست آمینو سنتز می باشد که در این مقاله ، بصورت مفصل تر شما را با این آزمایش بیشتر آشنا خواهیم کرد .

یکی از آزمایش هایی که در هنگام بارداری به منظور تجزیه و تحلیل اطلاعات سلامتی جنین انجام می شود تست آمینو سنتز است که این آزمایش اغلب بین هفته های ۱۵ تا ۱۷ وضع حمل صورت می گیرد و نتایج آن پس از دو تا سه هفته بعد مشخص می شود.

آمینو سنتز همچنین می‌تواند اطلاعاتی در موارد زیر به ما بدهد :

نقص‌های طناب عصبی مثل ستون فقرات شکاف دار و بیرون زدگی نخاع نوع گروه خونی جنین در مواردی که خون مادر حاوی آنتی‌بادی علیه گلبول‌های قرمز جنین است بیماری‌های ژنتیکی در جنین مثل کم خونی داسی شکل عفونت در جنین اطلاع از تکامل ریه و آمادگی جنین از نظر زندگی خارج از رحم عوارض آمینو سنتز شامل سوراخ شدن پرده اطراف جنین و نشت مایع آمینیون است که اکثراً طی یک هفته خود‌به‌خود متوقف می‌شود آسیب به جنین محتمل است. در صورت ابتلا، مادر به هپاتیت و ایدز شانس آلوده شدن جنین وجود دارد.

در آمینوسنتز پزشک به وسیله کمک گرفتن از سونوگرافی با سوزن نمونه از مایع اطراف جنین می‌گیرد و به آزمایشگاه می‌فرستد. احتمال سقط جنین بعد از آمینو سنتز وجود دارد که خوشبختانه این احتمال پایین است. بلافاصله بعد از انجام آمینوسنتز ممکن است بعضی از زنان دچار درد‌های خفیف و خونریزی و ترشح شوند در صورت ادامه یافتن این علائم یا داشتن تب با پزشک خود تماس بگیرید. زنان می‌توانند فعالیت خود را یک روز بعد از آمینو سنتز از سر بگیرند.

اکثر آزمایشگاه‌ها نتایج را طی ۷تا۱۴ روز اعلام می‌کنند. نتایج مربوط به بلوغ ریه طی چند ساعت آماده می‌شود. آمینوسنتز یک انتخاب برای به دست آوردن اطلاعات راجع به جنین است شما باید در مورد سود و زیان آن با پزشک خود مشورت کنید.

برای اطلاعات ژنتیکی می‌توانید از نمونه‌های ویلوس کوریون استفاده کنید ، این تست جایگزینی برای آمینو سنتز است. مزیت آن نسبت به آمینوسنتز آن است که در هفته‌های زودتر حاملگی مثلاً از ۱۰ تا ۱۲ هفته قابل انجام است،هر چند که خطرات آن مثل سوراخ شدن کیسه آب دور جنین و عفونت و سقط مثل آمینو سنتز است.

تست‌های دیگر جهت فراهم کردن اطلاعاتی راجع به جنین در دسترس است هر چند با این تست‌ها تشخیص ۱۰۰ درصد امکانپذیر نیست واحتمال منگل بودن را مطرح می‌کند. قبل از انجام تست‌های تشخیصی تهاجمی انجام این تست‌ها به زنان بار دار توصیه می‌شود.

منبع : ایران آن لاین

مرتبط ها

قالب خبری