جدیدترین مطالب امروز

تستوسترون و روشهایی برای افزایش سطح این هورمون مردانه

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

تستوسترون و روشهایی برای افزایش سطح این هورمون مردانه

همانطور که می دانید ، هورمون تستوسترون ، یک هورمون مردانه است که به تدریج و با افزایش سن مردان ، میزان سطح آن کاهش می یابد ! آیا این مشکل طبیعی راه حلی دارد ؟

کاهش تستوسترون یا هورمون مردانه با افزایش سن طبیعی است ، ولی عواملی مانند ابتلا به بیماری های کبدی ، کلیوی ، مشکلات غده هیپوفیز در مغز ، بیماری های انسدادی ریه ، صدمه به بیضه ها در اثر ضربه با پرتودرمانی، مصرف داروهای استروئیدی ، مصرف بعضی از داروها مانند سیپروترون استات و اسپیرونولاکتون ، مصرف زیاد کافئین ، غذاهای غنی از پروتئین و کربوهیدرات و خوردن زیاد سویا (حاوی فیتواستروژن است) سطح تستوسترون را پائین تر می برند .

ممکن است مردان زیادی باشند که بخواهند به هر نحوی که شده ، اثرات این مشکل طبیعی را کمتر کنند و در حد کمتری به این عارضه دچار شوند ، به همین دلیل توصیه می شود برای اینکه کمتر درگیر این مشکل شوید ، بعد از ۴۰ سالگی ، این نکته ها را در نظر داشته باشید و مثلا از مصرف چای زیاد ، سویا و… اجتناب کنید ، البته راه هایی هم وجود دارد که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد که بدانید چگونه می توان با این روش ها ، سطح تستوسترون خون را افزایش داد .

برخی روش های عملی که با آن می توانید سطح تستوسترون خون خود را افزایش دهید ، عبارتند از :

۱) کاهش وزن
۲) خواب کافی
۳) ورزش روزانه
۴) ترک سیگار و الکل
۵) مصرف مکمل روی : روی باعث کاهش فعالیت آنزیمی به نام آروماناز می شود که مسئول تبدیل تستوسترون به استروژن است. روی در غذاهای دریایی نیز یافت می شود .
۶) افزایش مصرف سبزیجات ، روغن ماهی یا قرص امگا ۳ ، اسید فولیک ، ویتامین های B۶ ، B۱۲ و Bکمپلکس ، تخم مرغ و جوانه گندم .
۷) مدیریت استرس و کاهش مصرف چای ، قهوه ، سویا و گوشت قرمز

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری