جدیدترین مطالب امروز

تزریق کلاژن راهی برای زیباتر دیده شدن افراد ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : زیبایی

تزریق کلاژن راهی برای زیباتر دیده شدن افراد ؟

بسیاری از افراد ، هر روز تلاش میکنند که زیباتر دیده شوند و شاید به دلیل هدفی که دارند ، زیاد به عواقب برخی اعمال زیبایی فکر نکنند ! آیا شما چیزی درباره تزریق کلاژن می دانید ؟

کلاژن چیست؟

کلاژن یک پروتئین طبیعی است که در استخوان‌ها ، غضروف‌ ها ، پوست و تاندون ‌های بدن یافت می‌ شود ؛ در بدن انسان بیش از 27 نوع کلاژن وجود دارد که کلاژن‌ های ویژه بافت پوست ، وظیفه استحکام و حفظ خاصیت ارتجاعی پوست را به عهده دارند .

با افزایش سن و قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید ، گرما ، آلودگی و عوامل دیگر ، پوست چروکیده میشود و تزریق کلاژن می تواند بافت چروک پوست را بهبود بخشد و پوست را جوان تر و بهتر کند .

تزریق فیلرها یکی از راه‌های بسیار شایع برای از بین بردن برخی ضایعات پوستی است که زیبایی فرد را تحت تأثیر قرار می ‌دهد ؛ این مشکلات شامل خطوط خنده ، چین های سطحی و اسکارهای ناشی از آکنه می ‌شود .

چه افرادی برای درمان با کلاژن مناسبند و چه کسانی نباید از روش کلاژن تزریقی استفاده کنند ؟

* افرادی با سطح سلامت عمومی مناسب در سن 35 تا 60 سال که پوست هنوز خاصیت ارتجاعی خود را حفظ کرده است ؛ تزریق کلاژن یک روش مناسب محسوب می شود .

* سابقه داروهای مصرفی بیمار : مصرف داروهایی از قبیل آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی در فاصله‌ ی زمانی 3 هفته قبل از تزریق ، خطر خونریزی و کبودی پس از درمان را افزایش می دهد ، بنابراین مصرف کنندگان دائمی این داروها ( افرادی با سابقه انفارکتوس های مغزی ، مبتلایان به بیماریهای دریچه‌ ای قلب و بیماران درگیر ضایعات روماتوئیدی ) افراد مناسبی برای درمان با کلاژن تزریقی نیستند .

* حساسیت به فرآورده‌ های گاوی یا لیدوکایین : از آنجا که کلاژن های مصرفی بیشتر از نوع گاوی است ، در افرادی با سابقه آلرژی به فرآورده‌ های گاوی می ‌تواند ایجاد حساسیت نماید ، در این افراد می‌ توان کلاژن‌ های انسانی را جایگزین نوع گاوی کرد ؛ برای تشخیص حساسیت احتمالی ، مقدار کمی از کلاژن را ابتدا روی ساعد و سپس روی پیشانی تزریق کرده و موضع را از نظر تورم ، قرمزی و خارش مورد بررسی قرار می ‌دهند ، در صورت بروز واکنش های حساسیتی باید از تزریق کلاژن خودداری نمود ؛ لیدوکایین ( بی حس کننده موضعی ) که همراه کلاژن تزریق می ‌شود نیز در برخی افراد می تواند ایجاد حساسیت کند .

* تغییرات پیشرفته ناشی از سن یا اسکارهای وسیع : کلاژن ، درمان مناسبی برای ضایعات وسیع جلدی نیست و افرادی با افتادگی پوست یا چین های عمیق نمی ‌توانند از آن کمک زیادی بگیرند .

* حاملگی یا شیردهی : درمان با کلاژن تزریقی باید تا پایان دوره حاملگی و شیردهی به تعویق بیفتد .

* افرادی با بیماری اتوایمیون ( خودایمنی )

عوارض کلاژن :

1) واکنش های آلرژیک ناشی از حساسیت به هر یک از فرآورده‌ های تزریقی ( احتمال ایجاد این حساسیت ‌ها در فرآورده‌ های حیوانی بیشتر است )
2) قرمزی
3) کبودی و التهاب
4) خارش
5) عفونت
6) ایجاد برجستگی یا برآمدگی ناشی از تزریق نامناسب
7) به جا گذاشتن اسکار
8) نکروز ( بر اثر تزریق اشتباه داخل عروقی یا تزریق بیش از حد مواد پرکننده که موجب فشار بر روی رگ می ‌شوند )

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری