جدیدترین مطالب امروز

تزریق غضروف بحث برانگیزترین درمان آرتروز

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

تزریق غضروف بحث برانگیزترین درمان آرتروز

بسیاری افراد تزریق غضروف را راه درمانی برای رهایی از آرتروز می دانند ، این روش برای افرادی که به هر دلیل قادر به انجام جراحی نیستند بیشتر پیشهاد می شود .

تزریق غضروف مانند یک روزنه ی امید در دل افرادی که از درد آرتروز رنج می برند تابیده شده است و به امید رهایی از درد به سمت تزریق غضروف رفته و آن را به عنوان راه درمانی موثر در خصوص آرتروز بر میگزینند .

اما همه چیز به راحتی که تصور می کنید نیست ، غضروفی که از آن صحبت می کنیم از سلول های خاصی تشکیل شده است که در یک پوسته ی محافظت کننده ی خاص قرار گرفته اند ، همچنین بین این دسته سلول ها را ترکیبی از قند و پروتئین پر کرده است و جای قرارگیری بخصوصی دارد . از دیگر مواردی که لازم است در مورد غضروف ها بدانید این است که مانند هر بافت زنده ی دیگری احتیاج به مواد غذایی و اکسیژن دارند و خاصیت انعطاف پذیری آن ها از آن جهت است که کلسیم در آن ها رسوب نمی کند .

غضروف بین مفصلی ( زانو ) زمانی که بر اثر ساییدگی ، ضرب خوردگی و… آسیب می بیند ، دیگر توانایی بازسازی و ترمیم خود را ندارد و رفته رفته مسیر تخریب را طی می کند و سبب بروز آرتروز می شود . با رعایت یک سری نکات مانند انجام دادن ورزش های مناسب ، پرهیز از انجام برخی کار های سنگین ، فیزیوتراپی و… می توان روند پیشرفت آرتروز را کند تر کرد ، حتی افرادی که وزن پایین دارند کمتر دچار از کار افتادگی ناشی از آرتروز می شوند ، اما به هر حال تخریب غضروف اتفاق افتاده و آرتروز ( که تقریبا بدون درمان قطعی تلقی می شود ) اتفاق می افتد .

علاوه بر درمان های خاصی که برای آرتروز معرفی شده است ، حتما تزریق غضروف نیز به گوشتان خورده است ؟ آیا این به آن معنا است که غضروف به شکلی که در بین مفاصل وجود دارد به صورت جداگانه از راه تزریق وارد بدن می شود !؟ البته خیر . زمانی که آرتروز اتفاق می افتد ، غلظت ماده ای به نام اسید هیالورونیک در غضروف زانو کم می شود و همزمان با این اتفاق درد بیمار به شدت افزایش پیدا می کند ؛ روندی که آن را تزریق غضروف نامیده ایم در حقیقت تزریق این اسید از دست رفته بعلاوه ی یک اسید آزمایشگاهی در ناحیه ی مورد نظر است که به عنوان یک در نقش یک مکمل ظاهر شده و باعث کاهش درد و علائم آرتروز می شود .

نمی توان به طور قطعی اظهار داشت که تزریق غضروف به چه دلیل باعث کاهش درد بیمار می شود ولی یکی از احتمال های قوی در این خصوص جبران کمبود اسید هیالورونیک می باشد . با این وجود این درمان تقریبا هزینه بر است و باید در فواصل زمانی معین تکرار شود ، در هر دوره تکرار نیز 2 روز استراحت مطلق لازم و اجباری می باشد .

بعد از تزریق غضروف ممکن است شخص دچار درد و تورم در ناحیه ی زانو بشود که بعد از گذشت 3 تا 4 روز علائم بهبود پیدا کرده و از بین می روند .

توجه داشته باشید که تزریق غضروف باید مرتبا تکرار شود ( هر 6 ماه ) و در هر دوره در صورتی که بیمار تاثیر مثبت از تزریق غضروف دریافت می کند می تواند چند ماه از درد راحت باشد ، اما بهترین راه درمان آرتروز تقویت ماهیچه ها برای کمک به سهل شدن فعالیت های روزانه همچنین نگهداشتن وزن در سطح پایین و استفاده از مواد غذایی و مکمل های دارویی است که خاصیت غضروف سازی و تا حدودی ترمیم غضروف دارند می باشد .

در نهایت این در مان ( تزریق غضروف ) معمولا در افرادی که به هر دلیل نمی توانند از عمل جراحی بهره ببرند بیشتر توصیه می شود .

مرتبط ها

قالب خبری