جدیدترین مطالب امروز

تره تیزک و مجموعه ای از خواص شفابخش این گیاه

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

تره تیزک و مجموعه ای از خواص شفابخش این گیاه

تره تیزک یا همان سبزی شاهی ، دارای خواص جالب توجهی می باشد که در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت ؛ برای آشنایی با خواص شفابخش تره تیزک همراه ما باشید .

میخواهیم سراغ گیاهان دارویی و شفابخش برویم که بهترین و پرفایده ترین انها گیاه “ ترتیزک ابی ” است که خواص درمانی فوق العاده و بی نظیری دارد ؛ از جمله انها افزایش طول عمر و سلامت شماست.

تره تیزک باعث طول عمر می شود و مصرف خام آن پایین‌آورنده قند خون است. جوشانده آن در تسکین ناراحتی‌های قلبی و ورم قوزک پا موثر است.

آب تره ، بولاغ اوتی یا ترتیزک آبی گیاهی است که این روزها اگر به روستاها بروید احتمال دارد آن را ببینید.

این گیاه براساس طب سنتی «گرم» است و یکی از دوستان سالمندان به شمار می‌رود.

ویتامین‌های زیادی چون B کمپلکس، بخصوص B1، E، C و املاحی چون گوگرد، سدیم، ید و کلسیم و همـــــچنین پنی‌سیلین گیاهی سبب می‌شود کـــــــه این گیاه برای بسیاری از بیماری‌ها شفابخش باشد.

تره تیزک اشتهاآور خوبی محسوب می‌شود و استفاده از آن به خانم‌هایی که دچار سرطان سینه هستند، توصیه می‌شود.

بیماری‌هایی چون آسم، سل ریوی، برونشیت، اختلالات هاضمه، گواتر، اسهال خونی، زخم‌های واریسی، راشیتیسم، یرقان، اسکوربوت، رماتیسم، نقرس و انواع ناراحتی‌های کلیه و کبد توسط تره تیزک کاهش می‌یابد.

البته اگر به هموروئید مبتلا هستید از این گیاه استفاده نکنید.

گیاه تره تیزک برای افراد چاق وکسانی که به نقرس و رماتیسم مبتلا هستند، به صورت ضماد در محل درد مفید است. برای رفع جوش‌های صورت نیز اثربخش است. برای درمان لکه‌هایی که بر اثر آفتاب‌زدگی و جوش صورت به وجود آمده است آب علف‌چشمه را با عسل مخلوط کرده به صورت ماسک روی صورت بگذارید.

برای درمان گواتر می‌توان از شاهی ‌آبی ( تره تیزک آبی ) به عنوان سبزی استفاده کرد. شاهی آبی دفع‌کننده سموم بدن و ضدسل و سرطان است. برای درمان طاسی سر صد گرم شیره شاهی‌آبی را با ۲۵ گرم الکل مخلوط کرده موها را ماساژ دهید

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری