جدیدترین مطالب امروز

ترشک گیاهی سرشار از ویتامین c و با خاصیت های گوناگون

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

ترشک گیاهی سرشار از ویتامین c و با خاصیت های گوناگون

در این مقاله از بخش عطاری یک جم ، میخواهیم درخصوص گیاهی صحبت کنیم به نام ترشک ، که دارای خواص دارویی و درمانی گوناگونی است . همراه ما بمانید !

در همین ابتدای مقاله بد نیست کمی از شکل ظاهری گیاه ترشک صحبت کنیم :

ترشک که با نام علمی Rumex Crispus شناخته شده است ، دارای گل‌ های کوچک و سبز رنگی می باشد که وقتی به حالت رسیده در می آید به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ ای تغییر رنگ پیدا می ‌کند .

برگ ‌های این گیاه یا رومکس ، از دیگر انواع تیره ترشک که به صورت خودرو در مناطق مرطوب رشد می‌ کنند از اکسالات دو کلسیم برخوردار است .

درخصوص خواص گیاه ترشک بایستی بدانید که ترشک نوعی گیاه دارویی است که به تصفیه کننده ی سموم بدن شهرت دارد و قادر است بدن را از هر گونه سمی پاک کند .

اگر بخواهیم از خواص و کاربرد برگ ها و دانه های ترشک نیز بگوییم ، باید به درمان دمل ها اشاره کنیم ؛ عصاره ی جوشانده شده ی برگ ها و دانه های این گیاه ، می تواند به صورت موضعی استفاده شده و به درمان دمل ها کمک مؤثری کند .

در ادامه به چند خاصیت دیگر ترشک به صورت تیتروار اشاره می کنیم :

1- همانطور که در بالاتر هم اشاره شد ، این گیاه دارای منبع غنی از ویتامین C است که علاوه بر آن ، آهن و فسفر زیادی نیز دارد .

2- ترشک یک گیاه دارویی اشتها‌آور هم به شمار می رود .

3- ترشک تصفیه کننده و هضم کننده ی بسیار خوبی نیز هست که در هضم غذا نقش پررنگی می تواند ایفا کند .

4- همچنین این گیاه قادر است که به درمان جوش‌ های موضعی و پوستی نیز کمک کند .

5- کوبیده ی دانه ‌های ترشک ، به عنوان مسکنی برای بهبود درد مفاصل استفاده می گردد .

و اما یک توصیه :

این گیاه دارویی به دلیل داشتن مقدار فراوان اسید اکسولید ، نباید به صورت بی ‌رویه مصرف شود ، زیرا باعث آسیب زدن به مثانه و کلیه می گردد .

مرتبط ها

قالب خبری