جدیدترین مطالب امروز

ترس کودکان از آمپول را با رعایت 15 نکته کلیدی کاهش دهید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

ترس کودکان از آمپول را با رعایت 15 نکته کلیدی کاهش دهید

ترس کودکان از آمپول در دنیای امروز یکی از مهمترین مشکلات والدین محسوب می شود . ما در این مطلب قصد داریم والدین را با روش های رفع ترس کودکان از آمپول آشنا کنیم .

آمپول ، واژه ای که بیشتر کودکان دنیا از آن می ترسند ؛ حتی کودکانی که با آمپول مواجه نشده اند !
به نظر شما منشاء تمام این ترس ها کجاست و یا چه کسی باعث شکل گیری چنین ترسی می شود ؟ پاسخ این سئوال بسیار واضح است ؛ نخستین افرادی که باعث به وجود آمدن چنین ترسی در کودک می شوند ، اطرافیان و به خصوص پدر و مادر کودک هستند ، بله درست متوجه شدید ، کسانی که باعث وجود ترس از آمپول در کودکانشان می شوند کسانی هستند که بیشتر از همه آن ها را دوست دارند .
با اینکه این عمل والدین از روی قصد نیست و متأسفانه خواسته و یا ناخواسته ، والدین با جملاتی نظیر ” اگه شلوغ کنی میگم آقا دکتره آمپولت بزنه ” و … ، آمپول و پزشک را در ذهن کودک مانند یک هیولا می سازند و به همین دلیل است که بیشتر مردم از آمپول ترس بسیاری دارند .

در ادامه با 15 نکته ی کلیدی برای رفع ترس از آمپول ، همراه شما خواهیم بود :

1 ـ در زمان رفتن نزد پزشک برای آمپول زدن کودکتان ، به او چیزی نگویید زیرا ممکن است بترسد و با شما نیاید .

2 ـ زمانی که کودک متوجه این موضوع شد به او دروغ نگویید ، از جواب دادن طفره نروید بلکه ، با مهربانی همه چیز را به او بگویید .

3 ـ در خانه به او نشان دهید سرنگ دارای هیچگونه خطری نمی باشد ، به طور مثال : سرنگ را در عروسک و یا میوه ای فرو کنید و به او نشان دهید آمپول هیچ جای زخم و دردی ندارد .

4 ـ برای رفع ترس کودکان خود می توانید در خانه با آن ها بازی کنید ؛ بازی هایی که مربوط به رفع ترس کودکان در این زمینه باشد ، مانند پزشکی .

5 ـ در هنگام بازی به فرزندتان بیاموزید زمانی که می خواهد آمپول بزند ، عضلاتش را شل کند و نفس عمیق بکشد زیرا این کار باعث کمتر شدن درد و آرامش می شود .

6 ـ اگر پرستار ماهری می شناسید که بتواند به کودکان آمپول را بدون درد بزند ، برای رفع ترس کودکان خود می توانید او را پیش همان پرستار ببرید .

7 ـ می توانید با کرم بی حس کننده 20 دقیقه قبل محل تزریق آمپول را بی حس کنید .

8 ـ در هنگام تزریق به کودکان بالای 6 ماه ، می توانید وسایل مورد علاقه ی کودک را به او نشان دهید تا از فکر آمپول و تزریق آن بیرون بیاید .

9 ـ در شیشه ی کودکانی که کمتر از 6 ماه دارند مایعات شیرین مانند آب قند و چای شیرین بریزید تا بعد از تزریق بخورند .

10 ـ در هنگام تشنج کودک خود عقب باستید و بگذارید پزشکان به کودک شما رسیدگی کنند زیرا کودک با دیدن شما واکنش بیشتری از خود نشان می دهد و این اصلا برای کودک مفید نیست .

11 ـ بهترین راه برای ارتباط بین مادر و فرزند ارتباط چشمی است ؛ این ارتباط باعث دلگرم شدن مادر و کاهش ترس کودک می شود .

12 ـ والدین محترم در هنگام داشتن استرس و بغض سریعا محل بستری را ترک کنید زیرا باعث سخت تر شدن کار پزشک و افزایش ترس کودکان خود می شوید .

13 ـ برای آرامش بیشتر کودک هنگام تزریق به او بگویید تا 10 بشمارد و شما هم همراه فرزندتان بشمارید .

14 ـ بعد از تزریق آمپول برای کودک یک داستان کوتاه تعریف کنید ؛ این کار باعث منحرف شدن حواس کودک از درد آمپول می شود .

15 ـ کمی بعد از تزریق اگر متوجه شدید ترس کودکان تان از آمپول رفع شده است برای کودک دلبندتان هدیه ای بگیرید .

مرتبط ها

قالب خبری