جدیدترین مطالب امروز

ترخون را به عنوان یک سبزی و گیاه دارویی می شناسند !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

ترخون را به عنوان یک سبزی و گیاه دارویی می شناسند !

ترخون نوعی دیگر از خانواده ی بزرگ سبزی هاست که به دلیل خواص بالایی که دارد به عنوان یک گیاه دارویی هم شناخته می شود . در ادامه با خواص آن بیشتر آشنا می شوید .

نوعی سبزی به نام ترخون ، با طبع گرم و خشک و با خواص بسیار زیاد مبحث امروز عطاری یک جم است ، گیاهی پایا به ارتفاع ۳۰ سانتیمتر تا یک متر که دارای برگ‌هایی ساده و به رنگ سبز می باشد . منشأ اصلی رویش ترخون ، در دره‌های آبرفتی روسیه و نواحی غربی آمریکای شمالی بوده ‌است که اکنون پرورش آن در تمام نقاط ایران معمول است.
ترخون را به دو صورت تازه و خشک در بسیاری از نقاط جهان مورد مصرف قرار می دهند .
از موارد مصرف آن می توان به : ادویه جات ، ترشی ، سالاد ، سرکه ، سوپ ها ، سس ها ، به همراه گوشت ، ماهی و تخم مرغ اشاره داشت .
ترخون همچنین در مصارف دیگری چون : شیرینی پزی ، عطرسازی و آب های آرایشی نیز مورد استفاده است .

2 نکته ی قابل توجه در خصوص ترخون :

الف : زیاده ‎روی در خوردن ترخون باعث كم شدن شهوت می ‎گردد و خون را تیره می ‎كند .

ب : از آنجاییکه اسانس ترخون در اثر خشک شدن گیاه و به مرور زمان کمتر می شود ، در بعضی نقاط ، آن را در گلخانه پرورش می دهند تا همیشه بتوانند از تازه ی آن که دارای اسانس بیشتری است ، استفاده کنند . ( این اسانس ، بیشتر در کشور فرانسه و به خاطر بو و مزه تولید و عرضه می شود که از برگ های ترخون قابل تهیه می باشد . )

و اما خواص ترخون :

ترخون دارای خواص و اثرات متعددی می باشد که از جمله ی آنها می توان به : ضد درد ، ضد میکروب ، ضد شکنندگی عروق موئینه ، ضد التهاب ، ضد تب، ضد اسپاسم ، ضد نفخ ، ادرارآور ، قاعده آور ، قارچ کش ، خواب آور ، مقوی معده ، کرم کش ، ضد سرطان و اشتها آور اشاره داشت ؛ همچنین برای رفع سکسکه و درمان قاعده گی های دردناک نیز موثر است.

ضمنا ترخون :

1- برای درد مفاصل مفید می ‎باشد . ( چه همراه با غذا خورده شود و چه از كوبیده ی آن به ‎صورت ضماد استفاده گردد. )
2- برای كسانی كه سرعت انزال دارند و دارای ضعف قوه باه و سستی كمر می باشند مفید است ( این افراد بایستی ترخون خشك را با زرده تخم‎ مرغ مخلوط كرده به كمر بمالند . فقط این نکته را هم به یاد داشته باشید که اگر ریشه ی ترخون باشد بهتر است. )
3- برای درمان دردهای رماتیسمی مؤثر می باشد . ( به این صورت که 10 گرم ترخون را در 300 سی‎ سی آب جوشانده ، سپس روزی 3 فنجان میل کنید. )
4- ترخون تقویت كننده ی اعصاب نیز هست .
5- جویدن ترخون باعث جلوگیری از خونریزی لثه و التیام زخم‎ ها می‎ شود .
6- كسانی كه نقرس دارند می توانند از دم ‎كرده ی ترخون استفاده كنند .
7- ترخون برای دل درد و دردهای معده كه دراثر غذا به وجود آمده است هم مفید می ‎باشد .
8- اگر معده ی شما تنبل و ترشح آن ضعیف است ترخون بخورید .
9- برای پیشگیری از تصلب شرائین و بیماریهای عروقی ، برگ‎ های ترخون را جویده و میل کنید .

مرتبط ها

قالب خبری