جدیدترین مطالب امروز

تربیت فرزندان و نکاتی کلیدی و تاثیرگذار در این راستا

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

تربیت فرزندان و نکاتی کلیدی و تاثیرگذار در این راستا

تربیت فرزندان امری مهم و طولانی مدت است ، زوجین می توانند برای موفقیت بهتر در این زمینه از تجربیات مفید جهت واکنش مناسب و اصلاح روش های نادرست استفاده کنند

هنگامی دو شخص بالغ ( خانم و آقا ) تصمیم به ازدواج می گیرند ، یعنی آمادگی تشکیل خانواده و تقبل مسئولیت های بیشتر را در خود احساس کرده و از آن اطمینان دارند ، در مراحل بعدی وقتی یک زوج زمینه سازی های لازم را انجام می دهند تا صاحب فرزندی شوند به این معنا است که مسئولیت تربیت فرزند را که امری مهم ، بلند مدت و سنگین است پذیرفته اند ، قطعا در این مسیر به دلایل مختلف از جمله تغییر جامعه ، رشد فرزند و قرارگیری در سنین مختلف و… سختی ها و ملامت هایی را خواهند داشت که همگی با کسب تجربه و استفاده از تجارب گذشتگان تا حدودی سهل خواهند شد ، اما کار از جایی خراب می شود که گمان کنیم واکنش مناسبی در مقابل فرزندمان داریم ولی واقعیت چنین نباشد !

اولین نکته ای که اکثر والدین در تربیت فرزند خود از آن گله دارند ، لجبازی کودک است ، جدا از این که لجبازی در سنی اص بیشتر به چشم می خورد و آن به دلیل حس استقلال طلبی کودک است ، عامل تشدید دهنده ی آن کنترل بیش از حد کودک می باشد ، نباید در تربیت فرزند خود کنترل بیش از اندازه روی کودک داشته باشید ، امر و نهی زیاد حتی اگر درست هم باشد لجبازی کودک را زیاد می کند .

نکته ی بعد در تربیت فرزند در سنین 2 تا 4 سال اهمیت ویژه دارد و آن ناسازگاری با همسالان است ، والدین باید در نظر داشته باشند که در دعوا های کودکان مداخله نکرده و دنبال مقصر نگردند .

این موضوع که بچه ی آخر بهانه جو است به عنوان یک ذهنیت بین مردم ایجاد شده ، باید بگوییم در تربیت فرزند ، به کودکی که بیش از اندازه توجه شود درس بهانه جویی داده می شود ! فرزند عزیز است اما در برابر کار ناشایست باید تنبیه صحیح شود و اگر هم کار خوبی انجام داد و یا در حالت کلی هنگامی که می خواهید به او توجه کنید نباید در رفتارتان افراط یا تفریط دیده شود ( توجه داشته باشید توجه و تشویق شما به کودک حالت رشوه دادن به خود نگیرد تا باعث انتظار بی جا فرزند در دیگر زمینه ها نگردد ) ، همچنین در زمانی که کودک گریه می کند با جلب توجه او به محیط اطراف سعی کنید او را آرام کنید و وقتی از گریه دست کشید می توانید او را بغل کنید .

همانطور که گفتیم تربیت فرزند امری مهم و مشکل است ، این مشکل بودن همیشه در شرایط بحرانی مطرح نمی شود بلکه در مواردی که صبر می طلبد نیز مطرح است ، بخش مهم تربیت فرزند را پاسخگویی صحیح به پرسش های او تشکیل می دهد ، پرسش های مکرر در رشد فکری کودک نیز تاثیرگذار است .

سنین کنجکاوی بیش از حد کودک سنین 2 تا 3 سالگی او هستند ، برای راحتی خود و سلامت کودک می توانید محیط را برای او امن کرده و تربیت صحیح در خصوص شناساندن خطر و… را به وی در پیش بگیرید .

مسئله ی دروغگویی نیز زیاد در بحث تربیت مطرح است ، فراموش نکنید در موارد تربیتی الگو ها بیشتر رفتاری هستند تا کلامی ، اگر عادت به مخفی کردن واقعیت در خود شما وجود نداشته باشد احتمالا مواردی نظیر تنبیه های سخت و… موجب دروغگویی کودک می شود ، پس اصلاح رفتار والدین به تربیت صحیح فرزندان هم منجر می شود .

مرتبط ها

قالب خبری