جدیدترین مطالب امروز

ترامپولین و اطلاعاتی درباره این وسیله ورزشی مهیج

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

ترامپولین و اطلاعاتی درباره این وسیله ورزشی مهیج

در این مقاله قصد داریم درخصوص نوعی وسیله ورزشی مهیج و جذاب تحت عنوان ترامپولین صحبت کنیم. اگر شما هم به شناخت بیشتر این وسیله علاقه مندید همراه ما باشید.

تاریخچه استفاده از ترامپولین به زمان استفاده از شبکه توری که آکروبات کارها از آن استفاده می کردند باز می گردد که ایده آن توسط جرج نیسین در سال 1930 مطرح شد. وی با تکه هایی از پارچه با استحکام زیاد که به یک چارچوب فلزی با خاصیت ارتجاعی متصل بودند، نخستین نمونه ترامپولین را ایجاد کرد. واژه ترامپولین به معنی محکم پریدن است.

این وسیله به ورزشکاران جهت وضعیت فیزیکی و روانی کمک می کند. به طور خاص به درک فرم بدنی ورزشکار در فضا کمک می کند. در ژیمناستیک هنری، هفتمین وسیله ای که به عنوان یک وسیله کمک آموزشی از آن استفاده می شود، ترامپولین است. این ورزش در آمریکا موفقیت هایی را به سرعت به دست آورد و نخستین مسابقات ملی قهرمانی آن در سال 1948 برگزار شد.

سرانجام به کشورهای اروپایی همانند سوییس راه یافت. ترامپولین نمایشگر آزادی و فضاست و تعداد بی شمار و پیچیده پرش ها و چرخش ها، که گاها ارتفاع آنها به طول 8 متر می رسد، مهارت استادانه در تکنیک، کنترل بدن به نحو عالی و حرکات توام با هارمونی را طلب می کند. ترامپولین در هر شاخه از ورزش که عناصر آکروباتیک در آن وجود دارد، به کار رفته و استفاده می شود. در مجموع ترامپولین وسیله ای است که بیانگر شجاعت، جوانی و تنوع است.

وسیله ترامپولین :

ترامپولین یکی از وسایل تمرینی ورزش ژیمناستیک است که شامل پارچه ضخیم و محکمی است که به وسیله تعدادی فنر از چهار طرف بر یک چهارچوب فلزی بسته شده است. در اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی مردم در خانه های خود این وسیله را برای بازی و تفریح دارند. همچنین ابعاد آن در سایزهای متفاوت است. این رشته سال هاست که در المپیک فعالیت می کند.

فضای مورد نیاز برای رقابت های ژیمناستیک :

اندازه رسمی ترامپولین برای انجام حرکات، زمینی 12×12 متر، در یک محوطه 14×14 متر است. دیگر وسایل ژیمناستیک هر یک نیاز به سطحی برابر 36 متر مربع دارد و برای پرش از روی خرک نیز یک مسیر به عرض یک متر و طول حداقل 25 متر نیاز است. قسمت های مختلف این ورزش در مجموع سطحی برابر 47.5×23 متر را اشغال می کند.

منبع : همشهری تماشاگر

مرتبط ها

قالب خبری