جدیدترین مطالب امروز

تخیل و قدرت بالای ذهن کودکان در شکل گیری آن

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

تخیل و قدرت بالای ذهن کودکان در شکل گیری آن

تخیل و داشتن قدرت تخیل ممکن است در افراد مختلف باشد ، ولی مطمئنا درجه ی این قدرت برای همه ی انسان ها یکسان نیست و معمولا کودکان از قوه ی تخیل قوی تری برخوردارند .

امروزه و مخصوصا در هنر هفتم ، تخیل پردازی ، تقریبا مشتریان خاص خود را دارد که اتفاقا افراد کمی هم نیستند ، طوریکه هر روز شاهد اتفاقات جدیدی در علم جلوه های ویژه می باشیم و به وسیله ی این علم ، فیلم هایی ساخته و پرداخته می شود که در ژانرهای گواگونی هستند ، ازجمله ژانر تخیلی .

حال یک سؤال و آن اینکه تخیل در کودکان چگونه بروز می کند و درجه ی آن تا چه حد است ؟ از آنجاییکه اکثر کودکان ذهن های فعالی دارند و همیشه با جهان پیرامون خود درگیر هستند ، می توانند خیلی بیشتر از بزرگترها ، تخیل پردازی کنند . آنها قادرند از هر چیز کوچکی ، سوژه ای برای ایجاد یک تخیل ذهنی بسازند .

بازیهای مرسومی نظیر : خاله بازی ، دزد و پلیس و … که شاید امروزه کمتر مورد اقبال کودکان باشد ولی هنوز وجود دارد و نمونه ی بارزی از بازیهایی هستند که دارای رگه هایی از تخیل اند . اینگونه بازی ها در عالم خیال کودکان تبدیل به واقعیت می شوند و خیالات کودک را آنقدر در خود غرق می کنند که کودک احساس می کند در واقعیت است نه تخیل ذهنی خود !

برنامه های کودک و یا فیلم هایی که چاشنی تخیل در آن وجود دارد هم جزء این گروه ها می باشد و حسی را به کودکان القا می کند که باعث می شود آنها پس از قرارگیری در نقش شخصیت های محبوب خود ، عینا شبیه به آنها رفتار کرده و الگویی مشابه آنها را ابتدا در ذهن خود و سپس به واقعیت نزدیک کنند .

تا به حال دقت کرده اید که وقتی کودک شما تحت تأثیر یک شخصیت تخیلی قرار می گیرد چقدر تلاش می کند تا خودش و رفتارش را شبیه آن شخصیت کند ؟ او در واقع در این مواقع ذهن خود را درگیر آن شخصیت کرده است و شاید به زعم ما یک بازی به شمار آید ، ولی برای او یک واقعیت است و سعی می کند که کاملا مثل شخصیت تخیلی شکل گرفته درون ذهنش شود .

به طور کلی قدرت بالای ذهن کودکان را نباید دست کم بگیریم و قوه ی تخیل آنها را نباید سرکوب کنیم بلکه باید در مسیر درست ، این ویژگی منحصربفرد را هدایت کنیم . شاید کودک ما هم در آینده به واسطه ی پرورش درست و هدایت صحیح تخیلاتش ، یکی از نوابغ عصر خودش شد !!!

این یک واقعیت است که اکثر انسان های بزرگ و موفق ، در درجه ی اول ، تخیل پردازان بزرگی بوده اند .

مرتبط ها

قالب خبری