جدیدترین مطالب امروز

تخم مرغ را با معیارهای صحیح تری بسنجید !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

تخم مرغ را با معیارهای صحیح تری بسنجید !

تخم مرغ به دلیل اینکه مقدار قابل توجهی کلسترول دارد (210 میلی گرم ) موجب تردید و ترس عده ای برای مصرف این ماده غذایی شده است درحالیکه تصور اشتباهیست !

در دهه های گذشته تصورات اشتباهی در خصوص تخم مرغ ایجاد شده که همین امر موجب شده است مصرف این ماده ی غذایی مفید به صورت چشمگیری کاهش یابد تا آنجاکه به فکر چاره بیفتند برای بازگرداندن آن به سبد غذای مردم .

این تصور اشتباه از کجا نشأت میگیرد ؟ از کلسترول بالای تخم مرغ (210 میلی گرم )
چه عاملی منجر به ترس و تردید برای مصرف تخم مرغ میباشد ؟ افزایش کلسترول خون با خوردن این ماده ی غذایی و در نتیجه افزایش بروز بیماری های قلبی – عروقی و خطر حمله ی قلبی .

مجموع پاسخ به 2 سؤال فوق منجر شده است به همان کاهش چشمگیر مصرف این ماده ی غذایی که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد .

بسیار خوب ، ما میخواهیم این تصورات اشتباه را کمی صحیح تر بیان کنیم تا ببینید آنگونه که باید و شاید تخم مرغ و خواص آنرا نشناخته اید .

تمام تصورات ذهنی قبلی خود را در مورد تخم مرغ کنار بگذارید و به ادامه ی مطلب توجه کنید تا بتوانید با نگاه تازه ای به تخم مرغ بنگرید .

قبل از ادامه مطلب بایستی بگوییم این نتایج حاصل شده از کشف دوباره ی تخم مرغ ، محصول مطالعات متعددی توسط محققین در مراکز معتبر و در طول سالهای متمادی بر روی افراد زیادی در کشورهای مختلف میباشد .

اثبات های مصرف تخم مرغ :

1- خوردن تخم مرغ حتی بیش از یک عدد در روز در بسیاری از مردم بدون ارتباط جنس، سن و نژاد آنها باعث افزایش کلسترول خون نشده و حتی برای قلب میتواند مناسب و مفید هم باشد.

2- تغذیه با تخم مرغ نه تنها نسبت LDL : HDL ( که مهمترین شاخص برای تعیین احتمال خطر بیماری های قلبی است ) را تغییر بسیار کمی می دهد و همچنین نه تنها بر روی احتمال بروز بیماری های قلبی-عروقی اثری ندارد ، بلکه باعث کاهش پاسخ های التهابی در بدن نیز میگردد.

3- خوردن تخم مرغ در گروه های جمعیتی مختلف دنیا و یا در داخل یک گروه جمعیتی خاص ارتباطی با کلسترول ندارد. شواهد اپیدمیولوژیکی حاکی از این است که سرانه ی مصرف تخم مرغ در فرهنگ های مختلف ارتباطی با میزان بروز بیماری های قلبی نداشته و حتی در بروز بیماری های قلبی-عروقی در افرادی که یک تخم مرغ در هفته و کسانی که یک تخم مرغ در روز می خورند ارتباطی مشاهده نشده است.

4- آنچه که در تولید کلسترول خون در بدن نقش دارد اسیدهای چرب اشباع بویژه نوع ترانس است و نه کلسترول های غذایی و در تخم مرغ تنها یک سوم اسیدهای چرب آن از نوع اشباع بوده و کلسترولی هم که در اثر خوردن تخم مرغ در بدن تولید می شود، از نوع HDL ( کلسترول خوب ) و LDL ( کلسترول بد ) کم آتروژنیک است.

5- وجود فرآورده های دامی خاص در رژیم غذایی بطور آشکار باعث کاهش احتمال بروز حمله ی قلبی می شود. تخم مرغ ، محصولات لبنی و ماهی بطور غیر مستقیم باعث کاهش مرگ و میر ناشی از حمله ی قلبی میشوند. مصرف مقادیر زیادی از این غداها 20 درصد خطر فوت در اثر حمله ی قلبی را کم میکند .

جالب اینجاست که بدانید اهمیت مصرف تخم مرغ به حدی بوده است که برای برگرداندن این ماده مغذی به سبد غذایی مردم و تشویق به مصرف آن ، شعاری با عنوان : ” An egg day is ok ” مطرح شده است که در ایران هم این شعار با عنوان “ هر انسان سالم ، یک تخم مرغ در روز ” معرفی شده است.

حال با همه ی این تفاسیر برای عده ی خاصی که دارای بیماری هستند محدودیت وجود خواهد داشت برای مصرف تخم مرغ !!! البته منظور از محدودیت این نیست که افراد بیمار اصلا از تخم مرغ استفاده نکنند بلکه بایستی در مصرف آن احتیاط کنند زیرا بدلیل خواص ویژه و منحصر بفردی که در تخم مرغ وجود دارد ، عدم مصرف آن می تواند کمبود ترکیبات ضروری مثل کولین ، لوتئین و گزانتین را بهمراه داشته باشد . به همین دلیل است که نباید مصرف تخم مرغ در هیچ گروه سنی حذف شود بلکه باید در موارد محدودیت مصرف ، مقدار مصرف آن با پزشک معالج کاهش یابد که این مقدار باید بسته به نظر پزشک مربوطه برای بیمار معین شود ، البته در اینصورت باید از خوردن غذاهای چرب و پرنمک نیز همراه تخم مرغ خودداری کرد و همچنین بایستی روش پخت تخم مرغ بدون روغن صورت پذیرد که در اینصورت نه تنها خطری نخواهد داشت بلکه در این گروههای خاص مفید هم خواهد بود.

و به عنوان توصیه ی پایانی : مصرف تخم مرغ در زنان باردار و شیرده ، کودکان و نوجوانان در حال رشد، ورزشکاران و کلیه بزرگسالان سالم و همچنین در دوران پس از بیماری بدلیل ارزش غذایی بالا توصیه می شود .

شاید اکنون دیدتان نسبت به تخم مرغ کمی تغییر کرده باشد !

مرتبط ها

قالب خبری