تحمل ابهام یا زندگی در کنار شرایط و اطلاعات مبهم

:: نویسنده : بخش آموزش
:: تاریخ انتشار : فوریه 18, 2014
تحمل ابهام یا زندگی در کنار شرایط و اطلاعات مبهم

در ادامه می خوانیم که تحمل ابهام ( زندگی در محیطی که اطلاعات کامل از آن را نداریم ) چیست و با اهمیت پشتکار بالا در راه کارآفرینی بیشتر آشنا می شویم .

خب! با ویژگی های هفتم ( تحمل ابهام ) و هشتم (پشتکار بالا ) روانشناختی کارآفرینان در کنارتان هستیم .

به احتمال خیلی زیاد همه ی ما تا به حال مجبور شده ایم شرایطی را بپذیریم که اطلاعات دقیقی در مورد آن محیط و شرایط حاکم بر آن نداشته ایم ؛ میزان تحمل فرد در برابر محیط و یا شرایطی که اطلاعات کافی از آن را در اختیار ندارد تحمل ابهام می گویند .

مثلا ابتدای شروع یک کسب و کار را در نظر بگیرید… شما با این هدف یک فعالیت اقتصادی را آغاز می کنید که در آن موفق شوید ، حداقل عقل حکم می کند که با این نیت کاری را آغاز کنید! اما آیا تضمینی وجود دارد که شما صد در صد در آن کار موفق شوید ؟ چه کسی آینده را دیده و از آن خبر دارد ؟ اگر شما کارتان را آغاز کنید ، رقبا چه واکنشی از خود نشان خواهند داد ؟ ممکن نیست از شما قدردانی کنند!

تمام این پرسش ها محیطی مبهم را به تصویر می کشد ، حالا دو برداشت ممکن است بوجود بیاید :

شما با این پرسش ها قانع شوید که محیط ، محیط پر ریسک و خطری است و به خاطر نشناختن کامل جو ، و فراز و نشیب هایی که در مسیر وجود دارد از انجام دادن کار منصرف شوید ؛

و یا این مجهولات اولیه را پذیرفته ، و با توکل و اطمینان به همتی که دارید قدم در راه بگذارید…

شخصی که راه اول را انتخاب می کند ، تحمل ابهام ندارد ؛ تحمل ابهام ، یعنی توانایی فرد در مقابل کنار آمدن با شرایط و اطلاعات ناقص و غیر قطعی .

یک کارآفرین ، نسبت به یک فرد استخدامی و حتی مدیر یک شرکت از تحمل ابهام بالاتری برخوردار است ، زیرا راحت تر می تواند با شرایط سازمان نیافته و غیر شفاف کنار بیاید .

یک سری ویژگی ها به هم وابسته هستند ، یعنی کسی که تحمل ابهام بالایی دارد ، بعید است که از همت و پشت کار بالا برخوردار نباشد ؛ به بیان دیگر ، ویژگی هشتم می گوید :

وقتی با مشکلی مواجه می شوید هیچ راهی جز غلبه بر آن وجود ندارد ؛ یعنی شما خود را موظف می دانید راهی برای رسیدن به موفقیت پیدا کنید .

دوست با اراده ی من ، موفق باشید .

اشتراک گذاری این مطلب در :

..:: کلید واژه ها ::.. ,