جدیدترین مطالب امروز

تب خال یا بیماری هرپس سیمپلکس

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

تب خال یا بیماری هرپس سیمپلکس

تب خال یا بیماری هرپس سیمپلکس ، معمولا در لب ظاهر شده و در صورت بروز ویروس آن همیشه در بدن باقی خواهد ماند ، تب خال به ندرت در ناحیه تناسلی ظاهر می شود .

تب خال یک بیماری ویروسی است و طبیعتا قابل انتقال ( مسری ) ، نام ویروس انتقال دهنده ی تب خال ” هرپس سیمپلکس ” می باشد و از این رو گاهی آن را به عنوان نام دوم نیز به کار می برند .

همانطور که شایع تر است ، تب خال عموما در قسمت دهان ، لثه و… نمایان می شود و گاه به ندرت ناحیه ی تناسلی را درگیر می کند . علت به وجود آمدن تب خال علاوه بر فشارهای روحی و روانی ، سرماخوردگی ، سوء تغذیه و همچنین سپری کردن دوران قاعدگی می باشد . کسانی نیز که در فاصله زمانی اندکی به دندانپزشک مراجعه کرده اند شرایط تب خال را دارند ( یکی از این دلایل باز شدن بیش از اندازه دهان است ) .

برای تب خال که در ابتدا به صورت تاول های ریز و دردناک خود را نشان می دهد درمان قطعی وجود ندارد ، به این معنا که شخصی که یک مرتبه تب خال می زند ، در شرایط مساعد برای تب خال ، مجددا نیز تب خال خواهد زد ، به عبارتی ویروس در بدن وی همیشه پایدار بوده و حتی قابل انتقال به اشخاص دیگر هم هست . با گذشت زمان بر روی بیماری ؛ تاول ها خشک شده و حلقه ی قرمز دور آن ها بیشتر خود را نشان خواهد داد .

هرچند که تب خال بعد از نهایتا یک هفته ناپدید می شود اما رعایت نکاتی که برایتان آماده کرده ایم می تواند کمک کننده باشد :

اول اینکه اگر چشمتان تب خال زده است در هیچ شرایطی و هرگز چشمتان را نمالید . لازم به ذکر است دستکاری کردن تب خال در هر بخش بدن ( نه تنها تب خال هر ضایعات دیگری ) اشتباه است .

توصیه بعدی را بیشتر یک تفریح بدانید ! ” بستنی یخی بخورید ! ” خوردن بستنی یخی و قرار دادن یخ در ساعات اول پیدایش تب خال بر روی موضع ، در طی کردن روند بهبودی بسیار موثر است .

از پمادهای بهبود دهنده ی تب خال نیز می توانید استفاده کنید ؛ خوددرمانی در خصوص تب خال چشم بسیار خطرآفرین می باشد .

حتی در دوره ای که تب خال زده اید از مسواک جداگانه استفاده کرده و مصرف شکلات و گرمیجات را به حداقل برسانید ؛ موادخوراکی مانند سیب زمینی و لبنیات ، تب خال را بهبود می بخشد .

همانطور که گفته شد یکی از علل بوجود آمدن تب خال ناراحتی های روحی است ، در نتیجه سعی کنید اعصاب خود را آرام کنید . اگر همراه با تاول درد عضلاتی و تب مشاهده شود و یا در تاول ها به جای مایع ، چرک تجمع کند حتما لازم است که به پزشک مراجعه شود . همچنین در خصوص تب خال ناحیه تناسلی نیز باید به پزشک رجوع شود .

به منظور جلوگیری از بروز تب خال و دریافت ویروس آن تنها می توان توصیه کرد که بهداشت فردی را رعایت کرده و دست های خود را مرتبا شستشو دهید ، استفاده از پمادهای مورد تایید در هنگام خروج از خانه نیز می تواند کمک کننده باشد .

مرتبط ها

قالب خبری