تبعیض میان فرزندان با این آسیب های روانی همراه است

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : سپتامبر 14, 2016
تبعیض میان فرزندان با این آسیب های روانی همراه است

اگر دوست ندارید که فرزندانتان دچار آسیب های روانی شوند ، پیشنهاد ما به شما این است که خواسته یا ناخواسته میان فرزندان خود تبعیض قائل نشوید ! تبعیض عامل مهمی در ایجاد این آسیب هاست .

یک دلیل مهم برای اینکه اکثر روانشناسان و حتی خیلی از مردم بر این باورند که تبعیض گذاشتن میان فرزندان کار درستی نیست ، تخریب شخصیت آنهاست . شما با تبعیض گذاشتن میان فرزندان خود ، درحقیقت شخصیت آنها را در دست تخریب قرار خواهید داد !!!

امیر خجسته کاشانی روانشناس و مدرس دانشگاه اظهار داشت : طبق مشاهدات انجام شده اغلب خانواده‌ها بین فرزندان خود از ابعاد مختلفی همچون بعد عاطفی و اقتصادی تفاوت‌هایی را قائل می شوند و به عبارت دیگر میان آنها تبعیض می گذارند .

وی تصریح کرد : تبعیض بین فرزندان، طبق نظریه‌های روانشناسی مورد بررسی قرار گرفته و برخی از روان‌شناسان معتقدند که ترتیب تولد در گردش والدین بر فرزندان خود تاثیر گذار است.

کاشانی افزود : بعنوان مثال وقتی فرزند اول تنها فرزند خانواده است، توجه و محبت والدین به وی است اما با ورود فرزند دوم به زندگی آنها احساسات برخی از والدین بیشتر به سمت فرزند دوم معطوف می شود که در نتیجه آن ویژگی هایی همچون نگرانی، اضطراب و سخت کوشی شامل فرزندان می شود.

این روان شناس به والدین توصیه کرد : هر چند که ترتیب تولد فرزندان بر ویژگی‌های روان شناختی افراد تاثیر گذار است اما والدین می توانند با مدیریت سالم این تفاوت‌ها را به حداقل برسانند زیرا تبعیض بین فرزندان اثرات روان‌شناختی از جمله تنفر به والدین ، کاهش اعتماد به نفس، حسادت بین فرزندان را در خانواده سبب می شود.

کاشانی خاطر نشان کرد : فرزندان دچار تبعیض والدین ، در اجتماع هم با اطرافیان خود با ویژگی و صفات منفی برخورد می‌کنند. این افراد در جامعه حسود، انتقام جو و به دنبال کشف نقطه ضعف های اطرافیان برای ارتقای خود هستند.

منبع : yjc

اشتراک گذاری این مطلب در :