تاثیر بازی های رقابتی بر رشد و شکل گیری شخصیت کودکان

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : نوامبر 4, 2015
تاثیر بازی های رقابتی بر رشد و شکل گیری شخصیت کودکان

بازی در رشد فکری و سلامت روحی کودکان تاثیر مستقیم دارد از جمله بازی های رقابتی که علاوه بر موارد فوق می توانند از کودک شخصیتی قوی بسازند .

بازی که در زمان خود بزرگ ترین فعالیت اجتماعی برای کودک به حساب می آید ، نقش عمده ای در شکل دادن شخصیت و پرورش فکری فرزند شما دارد . از ساده ترین بازی ها گرفته ( که نیاز به هیچ ابزار خاصی ندارد ) تا پیچیده ترین بازی های فکری . علاوه بر نوع و روند بازی ، رفتارها و نتیجه نیز در این بین تاثیرگذار است . به عنوان مثال در یک مسابقه دو شما برنده باشید یا کودکتان ؟ و… به بیانی دیگر بازی های رقابتی راه رسمی را در خصوص مقابله با رویدادها به کودک می آموزند .

قطعا تایید بی مورد خصوصا در کودکی خوب نیست ، چرا که فرد را پرتوقع کرده و ویژگی های دیگری از این دست را تشدید می کند ؛ باخت مداوم نیز در اعتماد به نفس و شکل گیری قدرتمند کودک در آینده نقش مخرب دارد ؛ این بدیهی است که در بازی های رقابتی قدر شما بیشتر از کودکان است ، پس نیازی به اثبات آن برای شما نیست ؛ کودکان این موضوع را چگونه باید درک کند ؟ چه زمانی برنده میدان باشد و چه زمانی شکست را برای تلاش بیشتر تجربه کند ؟

می بینید که با دسته ی دیگری از بازی ها در ارتباط هستیم : “بازی های رقابتی ” ، فعالیت هایی که برنده یا بازنده شدن در آن ها شکل گیری شخصیت کودک را به دنبال دارد .

به فرزند خود ببازید !

در بازی هایی مانند مچ انداختن ، یک مسابقه دو کوتاه ، غذا خوردن و… به فرزند خود ببازید ! در اکثر مواقع کودک این موضوع را درک می کند و آن را یک شوخی به حساب می آورد ؛ احتمالا با تکرارهای مکرر او مواجه شده اید ” دیدی برنده شدم ؟ ” ، ” من بردم ؟ ” ، ” باختی ؟ ” و…

حتی در مواقعی که بازی های رقابتی جنبه ی همفکری دارد نیز راه حل را غیر مستقیم به فرزندتان نشان دهید ، از علائم محیطی و… برای این کار استفاده کنید ؛ اگر کودک شما راه حلی ارائه می دهد و معمایی را هرچند نادرست به اتمام می رساند از کلماتی قاطع مانند ” نه ” و… استفاده نکنید ؛ بلکه دیگر روش ها را به شکل بازی و… به او پیشنهاد کنید . با اینکار راه خلاقیت بسته نخواهد شد و کودک شما خواهد دید راه های قوی تری برای حل مسئله وجود دارند ؛ فراموش نکنید بازی های رقابتی نیازمند زبانی کودکانه هستند .

چه زمانی وقت برنده شدن است ؟

قطعا تایید بی مورد صحیح نیست ؛ زمانی را تصور کنید که فرزندتان با یک صفحه مشق بدخط کنار شما آمده و نظر شما را جویا می شود ، لازم نیست تشویق بی مورد بکنید ، اگر نیاز به تلاش دارد این را به او یادآور شوید ، همین امر به شکل بارزتر در بازی های رقابتی بروز می کند ؛ وقتی قواعد بازی شرح داده شده و کودک شما برای بار چندم با آن بازی سرگرم است ، مشکلی بوجود نمی آید اگر از فرزند خود برنده شوید ! کودکان هوش بسیاری دارند ، بی توجهی و بی دقتی در دنیای آن های وعنایی ندارد ، شاید این امر به دلیل آزادی فکر آن ها باشد ؛ اگر احساس کردید کودک شما نسبت به یک مسئله بی توجه است ( در اینجا مقصود روند و قانون حاکم بر بازی های رقابتی است ) ، بازی را از او ببرید ، بگذارید این مسئله را احساس کند و برای برنده شدن تلاش کرده و توجه و دقت را بیاموزد .

فردی که مدام مورد تایید باشد ، پذیرای شکست و انتقاد نخواهد بود .

اشتراک گذاری این مطلب در :