جدیدترین مطالب امروز

تاثیرات سزارین بر حالت جسمی و روحی مادر و بچه

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

تاثیرات سزارین بر حالت جسمی و روحی مادر و بچه

سزارین روشی است که معمولا برای نوزادان نارس به کار می رود یعنی نوزادانی که پیش از وقت به دنیا می آیند ، که متاسفانه امروزه برای اکثر زایمان ها به کار می رود

علت ترس اکثر افراد از به دنیا آوردن نوزاد به طور طبیعی کاملا مشخص نیست ، اگر علت آن درد کشیدن در حالت هشیاری و ترس از این موضوع است به مراتب دردی که بعد از بیهوشی به مادر تحمیل می شود طولانی تر است ، شاید هم علت آن ترس از مرگ است و ریشه در گذشته دارد ، در این صورت باید به خاطر داشت امکانات گذشته اصلا قابل مقایسه با زمان حال نیست و با پیشرفتی که پزشکی کرده است امروزه در عمل های سزارین خطر مرگ 7 برابر زایمان طبیعی است .

در واقع به شرایط مادر و نوزاد بستگی دارد ، با معاینات و رسیدگی های دوره ای برای عده ای سزارین بسیار بهتر است از اینکه بخواهند بچه را به صورت طبیعی به دنیا بیاورند اما در حالت کلی زایمان طبیعی از نظر فواید برای مادر و نوزاد نسبت به عمل سزارین اولویت دارد .

البته که مرگ و زندگی در دست خداوند است اما با هم به بررسی خطرات و معایت زایمان به صورت سزارین می پردازیم :

خب بالاخره سزارین نیز نوعی عمل به شمار می رود و خطراتی که یک جراحی می تواند داشته باشد را دارد ، مانند خطرات بیهوشی ، عوارض بعد از عمل شامل عفونت های دستگاه های داخلی و… است ؛ در زایمان به صورت سزارین احتما عفونت چند برابر زایمان طبیعی است .

همچنین هنگامی که فرد به صورت سزارین بچه را به دنیا می آورد خون بیشتری از دست داده و احتمال آسیب دیدن مثانه و روده بیشتر است ، به همین علت است که وقتی فردی به صورت سزارین بچه را به دنیا می آورد تا اولین دوره ی مدفوع مادر را در بیمارستان نگهداری می کنند تا از عملکرد صحیح دستگاه دفع مطمئن شوند .

از دیگر مواردی که تا حد زیاد به تجربه و دلسوزی پزشک بستگی دارد خطرات مربوط به جفت است ؛ در زایمان طبیعی و سزارین بعد از بیرون آوردن نوزاد باید جفت را نیز خارج کنند ، در صورتی که جفت خارج نشود برای مادر خطر عفونت و سپس مرگ را به همراه دارد ، از عواملی که باعث می شود پزشک دستور سزارین را صادر کند نیز محل قرار گیری جفت نسبت به نوزاد در رحم است .

از نظر روانی نیز زایمان طبیعی تاثیرات مثبت فراوانی دارد و بسیار از بار نگرانی کم می کند ، از طرفی اعتماد به نفس بوجود آمده برای سلامت روانی مفید بوده و باعث رهایی سریع تر از افسردگی پس از زایمان می شود .

افرادی گمان می کنند در زایمان به صورت طبیعی به مغز نوزاد که هنوز جمجمه ی محافظت کننده ی آن محکم نیست فشار و در نتیجه صدمه وارد می شود و به همین علت کودکان سزارین شدهرا اغلب باهوش تر می دانند ، غافل از اینکه در عمل های سزارین چیزی نزدیک به 90 درصد بیهوشی به صورات کامل انجام می گیرد و مقداری از داروی بیهوشی از طریق جفت به نوزاد منتقل می شود ! به نوزادی که تا 12 سالگی مصرف بسیاری از دارو ها برای او ممنوع بوده و زمینه ساز بیماری های دیگر هم خواهد شد .

نوزاد سزارین شده ممکن است از نظر تنفسی با مشکل مواجه شود همینطور بهرمندی نوزاد سزارین شده از شیر مادر دیرتر صورت می گیرد .

مرتبط ها

قالب خبری