جدیدترین مطالب امروز

تأثیر رشد معنویت در بنیان جوامع و روابط گوناگون افراد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

تأثیر رشد معنویت در بنیان جوامع و روابط گوناگون افراد

یکی از راهکارهایی که اسلام پیش پای مسلمانان و حتی جوامع غیراسلامی گذاشته است ، رشد معنویت می باشد که تأثیر مثبت آن در زمینه های مختلف قابل انکار نیست .

از آنجاییکه رشد معنویت می تواند از جنبه های متعددی به کار هر فرد بیاید و تأثیر زیادی در تقویت روابط گوناگون افراد ، منجمله : روابط اجتماعی ، خانوادگی و … داشته باشد ، پس تلاش برای رسیدن و نزدیک شدن به رشد معنویت هم بدون شک بی ثمر نخواهد ماند و می تواند ذهن ، روح و جسم افراد را طوری به تسخیر خود درآورد که نتایج مثبت ناشی از تأثیرات رشد معنویت را زودتر شاهد باشند .

درست به همین دلایل است که اگر بتوانیم رابطه ای قوی با خالق خود برقرار کنیم و معنویت را در خود رشد دهیم ، میتوانیم از منفیات وجودی خود مثل : ( ناامیدی ، کم صبری ، عجله در کارها ، بدرفتاری ، سستی و تنبلی و … ) بیشتر در امان باشیم ، زیرا همیشه نیرویی درونی ، به ما کمک خواهد کرد که مانع از رسیدن به این مرزها شویم و یا اگر در برهه ای از زمان و به هر دلیلی ، به ناچار تن به این منفیات دادیم ، بتوانیم زودتر تجدید قوا کنیم و خود را بازیابیم .

در تاریخ کم نیستند افرادی که پیرو دین و مذهب دیگری جز اسلام اند و همیشه احساس می کنند چیزهایی در وجودشان کم است که ارضای روحی آنها را دچار مشکل ساخته !

همانطور که بارها دیده و شنیده ایم افرادی را که بعد از سالها زندگی ، تازه تصمیم گرفته اند راه دیگری را امتحان کنند . راهی که قطعا با فکر و تحقیق به آن رسیده اند و حاضر نیستند به هیچ قیمتی آن را از دست بدهند . راه رسیدن به رشد معنویت و مسلمان شدن !

طبق تحقیقات و پژوهش های متعددی که در این خصوص انجام گرفته است ، دلیل خودکشی های پی در پی ، جنایات گوناگون ، کج رفتاری های جنسی ، بی بندوباری های اخلاقی و … ، همه و همه نشأت گرفته از همین کمبودهای معنویت حقیقی در روح افراد و ضعف ایمان آنهاست که در این موارد ، رشد معنویت اصلا معنایی ندارد و چیزی عجیب و ناشناخته محسوب می شود . این مشکلات و معضلات می تواند گریبانگیر هر جامعه ای حتی جوامع اسلامی شود !

شما نمی توانید از یک جامعه که در آن معنای آزادی ، فاکتورهایی چون : برهنگی و بی بندوباری است انتظار داشته باشید که رشد معنویت جایگاهی داشته باشد ! هر جامعه ای که اغلب افراد حاضر در آن ، به این چیزها فکر می کنند ، در خطر جدی می باشند و اگر چاره ای اساسی برای آن نیاندیشند ، محکوم به نابودی اند !!!

خیلی وقتها این مسئله مطرح می شود که : ” آیا در جوامع اسلامی و میان مسلمانان ، خودکشی ، جنایت ، کج رفتاری ، بی بندوباری و … وجود ندارد ؟ ” و یا اینکه : ” آیا فقط دین اسلام ، بهترین و کاملترین دین است ؟ ”

در پاسخ به سئوال اول باید گفت : چرا وجود دارد و همانطور که پیش تر هم گفته شد ، جوامع اسلامی نیز از این امر مستثنی نیستند ! ولی چیزی که مسلم است ، نقش افراد موجود در این جوامع است ، افرادی که شاید به ظاهر مسلمانند ، ولی در باطن چیزی غیر از یک مسلمان واقعی می باشند !!!
وقتی فردی مسلمان بودن را به درستی درک نکرده است ، پس نمی تواند مانند یک مسلمان حقیقی باشد و ممکن است خودکشی کند ، جنایت کند ، کج رفتاری و بی بندوباری داشته باشد و … ، پس در اینجا مشکل از اسلام و دین اسلام نیست ، مشکل از خود ماست که الکی مسلمانیم !

اما در پاسخ به سئوال دوم نیز که گاها پرسیده می شود : ” آیا فقط دین اسلام بهترین و کاملترین دین است ؟ ” بایستی عنوان کرد که بله ، بدون شک دین اسلام کاملترین و بهترین دین الهی می باشد ، به شرط آنکه درباره آن بسیار تحقیق کنیم ، خوب بشناسیمش و به دستوراتش عمل کنیم تا هم رشد معنویت واقعی داشته باشیم و هم به کامل بودن آن پی ببریم .

در آخر یادمان باشد که رشد معنویت ، چیزی نیست که به سادگی و بدون هیچ تلاشی شکل گیرد و تقویت شود ، پس لازم است قبل از هر چیز دیگری این نکته را بدانیم که : مسلمان بودن و از آن مهمتر مسلمان ماندن ، به این معنی نیست که تنها نام مسلمانی را یدک بکشیم و هیچ چیز دیگری در خصوص وجود باطنی و ظاهری یک مسلمان ندانیم !

مرتبط ها

قالب خبری