جدیدترین مطالب امروز

تأثیرات مثبت قصه بر روی ذهن و رفتار کودکان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

تأثیرات مثبت قصه بر روی ذهن و رفتار کودکان

در ذهن بعضی از انسان ها داستان پردازی هایی وجود دارد که مربوط به دوران کودکی آن ها است ؛ دورانی که والدین ، برای فرزندانشان قصه می گفتند .

منظور از داستان پردازی در ذهن ، نوشتن سناریو و یا قصه نیست ، بلکه به وجود آمدن رویاهای عاشقانه و یا هدف می باشد .

قصه ها با پیشینه هایی قدیمی و موضوعاتی بسیار خاص از زمان های انسان های اولیه تا دوران فناوری اطلاعات امروز همراه ما بوده اند ؛ قصه هایی شگفت انگیز از دلاوری های قهرمانان زمان های گذشته و یا وقایع بسیار عجیب آن زمان ها .

اگر بخواهید ذهن کودک خود را پرورش دهید ، می توانید او را با قصه ها و یا افسانه های قدیمی آشنا کنید .

رویا پردازی در قصه ها

یکی از راه های پیشرفت قوه ی تخیل انسان رویا پردازی است ؛ رویاهایی که در قصه ها وجود دارد . این رویاها برای رشد فکری یک انسان لازمند ، زیرا انسان هرچیزی را که لازم داشته باشد در ذهن خود تصور می کند و این تصور باعث به وجود آمدن یک هدف می شود ، یک هدف بسیار مهم در زندگی .

قصه ها گامی نخست برای رد شدن از سختی ها

زندگی اکثر انسان ها دارای فراز و نشیب فراوان است ؛ این بالا و پایین ها فقط مخصوص بزرگسالان نمی باشد بلکه در مورد کودکان هم صدق می کند ، اما در این جا یک مشکل بزرگ وجود دارد ، توان مقاومتی کودکان خیلی کمتر از بزرگسالان است .

قصه ها در این جا می توانند درمانگری مفید برای کودکان باشند ؛ قصه ها توانایی زندگی در جهانی دیگر را به کودکان می دهند ؛ جهانی برابر با زمین ، بسیار واقعی و ملموس ؛ کودک می تواند در این جهان جذاب و بعضا پیچیده که به جهان قصه موسوم است ، ظرفیت مقاومت خود را افزایش دهد و در برابر مشکلات پایداری کند .

قصه ها زمان و مکان نمی شناسند

قصه رازی بسیار بزرگ است ؛ رازی که نه مکان دارد و نه زمان .
قصه می تواند محل تحقق آرزوها باشد ؛ این آرزو می تواند در زیر دریاها ، برفراز قله ها و درمیان زمان های مختلف انجام شود .
کودکانی که هنوز دچار فراموشی اصل خود نشده اند و جادوی قصه را باور دارند ؛ هیچ وقت دنبال نظر دیگران در مورد خود نیستند و در مواقع تنهایی هیچ وقت تنها نمی شوند زیرا دنیای خیالی قصه همیشه همراه آنان است .

مرتبط ها

قالب خبری