جدیدترین مطالب امروز

بی اشتها شدن طبیعی کودکان و واکنش های شدید والدین

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

بی اشتها شدن طبیعی کودکان و واکنش های شدید والدین

اگر کمی دقیق بنگرید بی اشتها بودن کودکان تقریبا در یک دوره اتفاق می افتد و اکثریت آن را از نشانه های لجبازی دانسته و رفتارهایی را از خود بروز می دهند .

چگونه می توان بی اشتها بودن کودک را بررسی کرد و در صورت لزون نگران این موضوع شد ؟ لازم به ذکر است هنگامی که کودک از سال اول زندگی وارد سال دوم و سوم می شود اتفاقی شبیه به بلوغ رخ داده و همین امر سبب بی اشتهایی وی خواهد شد ؛ قد تقریبا رشد سریعی به خود می گیرد و وزن برخلاف سال اول زندگی به کندی اضافه می شود ؛ برای برسی موضوع در ادامه با ما همراه باشید .

چه کارهایی را برای جلوگیری از بی اشتها بودن کودک باید انجام دهیم ؟

بی اشتهایی اتفاقی است که از عادات غذایی و روش تغذیه در گذشته نیز تاثیر می گیرد ؛ در نتیجه روش صحیح تغذیه را در دوسال اول به سرعت مرور می کنیم :

در 6 ماه اول تغذیه با شیر مادر ، در 6 ماه دوم افزودن مایعات سفت شده مانند فرنی ، حریره بادان و… ، در سال دوم زندگی وعده های اصلی غذایی بسیار مهم هستند و تغذیه با شیرمادر به عنوان میان وعده و شام توصیه می شود . توجه داشته باشید خوراندن بیش از حد شیرمادر و یا حتی شیرگاو و جوشانده های مختلف به کودک می تواند زمینه های کم خونی و ناراحتی های گوارشی را فراهم کند . توجه داشته باشید خستگی ( نداشتن خواب کافی ) و استفاده از تنقلات شیرین و چرب به عنوان میان وعده ، در هر دوره ای عامل اصلی بی اشتها بودن کودک شما است . در سال های دوم و سوم ( شکل گیری استقلال طلبی ) کودک به طور کلی مخالف هایی را دارد تا از این طریق انتقام زورگویی هایی را در انجام دادن یک عمل خاص و… از شما بگیرد ( حرص خوردن و پافشاری شما برای او کافی است و حکم انتقام را دارد ) اما چه عکس العملی باید نشان داد ؟

9 ماهگی تا 4 سالگی بازه ای است که کودک از قدرت لامسه خود بیش از هر زمان دیگری استفاده می کند و این امر باعث بازی کردن او با غذا خواهد شد ، بجای اینکه گمان کنید فرزند شما بی اشتها شده است ، بشقاب او را با خوردنی هایی نظیر کوکو ، سیب زمینی و خوراک هایی که از طریق لمس با انگشت نیز می توانند سیر کننده بچه باشند پر کنید . در مورد غذاهایی که کودک به طور کلی دوست ندارد پافشاری نکنید و در دفعات بعدی آن را مخلوط با موادی دیگر در اختیار کودک قرار دهید . حساسیت والدین باعث می شود کودک از این طریق بر سرمسائل دیگر باج گرفتن را آغاز کند .

در نتیجه بهترین اقدام این است که اجازه دهید هر زمان که کودک شما می خواهد اقدام به غذاخوردن نماید تا حس استقلال طلبی او نیز به کلی سرکوب نشود ؛ توجه داشته باشید علاوه بر موارد نام برده ، رشد دندان نیز بی اشتها شدن کودک را در پی خواهد داشت و جای نگرانی ندارد .

ارفتار کودک را در هیچ زمینه ای از جمله تغذیه با دیگر همسال های او مقایسه نکنید و بدانید امر تغذیه در درجه ی اول به رفتار والدین بستگی دارد ، از بحث رفتار و لجبازی هم که بگذریم ، شرایط جغرافیایی نیز در این مورد تاثیرگذار هستند . بنابر مطالب ذکر شده اشتباه والدین در عادت دادن ذائقه ی کودک ، رفتار ناصحیح در مقابل حس استقلال طلبی ، دندان در آوردن ، قد کشیدن و مواردی از این قبیل جزو بی اشتها شدن های موقتی و کم خطر است .

اما اگر خط وزن گیری کودک در کارت بهداشت او برای مدت طولانی به صورت مستقیم یا نزولی پیش می رود جای نگرانی دارد و کودک باید از نظر بیماری های گوارشی و عفونت گوش و حلق برسی شود . در مواردی خیلی نادر ، بی اشتها بودن کودک می تواند از نشانه های بیماری های بسیار جدی مانند سرطان باشد .

توجه داشته باشید کودکانی که میگرن دارند یا به هر دلیلی از داروهای ضدتشنج ، ضد افسردگی و مانند آن استفاده می کنند نسبتا بی اشتهاتر هستند ، مشکلات والدین نیز از نظر روحی تاثیرات منفی از خود باقی خواهند گذاشت از جمله بی اشتها شدن کودک !

مرتبط ها

قالب خبری