جدیدترین مطالب امروز

بی اشتهایی عصبی به اندازه چاقی می تواند آسیب رسان باشد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

بی اشتهایی عصبی به اندازه چاقی می تواند آسیب رسان باشد

امروزه آنقدر توجه افراد به لاغری و تناسب اندام جلب شده است که نسل جدید خصوصا اگر در خانواده های هدفمند بزرگ شده باشند دچار نوعی بیماری به نام بی اشتهایی عصبی خواهند شد .

همانطور که پرخوری انواع مختلف دارد که یکی از آن ها پرخوری عصبی است ، بی اشتهایی و لاغری نیز می تواند ریشه ی عصبی داشته باشد ، حال به بررسی عواملی می پردازیم که می توانند در بروز بی اشتهایی عصبی نقش داشته باشند .

در یک تعریف جامع می توان گفت بی اشتهایی عصبی به حالتی گفته می شود که فرد در آن تحت تاثیر عوامل روحی ، وزن کمتری نسبت به سن و قد خود دارد ؛ وزن گیری کم و یا از دست دادن وزن نیز در این حیطه قرار می گیرند . عواملی که می توانند یک فرد را دچار پرخوری عصبی کننده ( استرس و… ) ، در نوعی دیگر افراد با ژنتیکی خاص را درگیر کرده و باعث کم خوری آن ها می شود ؛ از جمله عواملی که بر بی اشتهایی عصبی نقش دارند می توان به ترس از چاق شدن اشاره کرد ؛ زمانی که فردی مدام در این ترس به ر می برد ناخودآگاه عادت هایی در او شکل گرفته و تقویت می شوند ، از جمله : ورزش های شدید و مداوم ( با فواصل زمانی اندک ) ، کم شدن خوراک و علاقه به موادغذایی با کالری کم و…

با توجه به اظهارات فوق از جمله اصلی ترین دلایلی را که می توان موثر در بروز بی اشتهایی عصبی برشمرد باور فردی و اهمیت موقعیت اجتماعی است ؛ دو عامل دیگر که در شکل گیری بی اشتهایی عصبی نقش دارند عبارتند از : مسائل ژنتیکی و هورمونی . گسترش و تنوع جنبه های تاثیرگذار ژنتیک و هورمون باعث می شود راه های تشخیص و درمان زمانبر باشند همچنین لزوم مراجعه به پزشک را دوچندان می کنند .

تاثیر دوران کودکی در بروز بی اشتهایی عصبی :

داشتن اختلال اضطرابی در کودکان از جمله عواملی است که باعث ایجاد بی اشتهایی عصبی در فرد می شود . از آنجایی که تلاش و اضطراب برای رعایت تمام قوانین می تواند یکی دیگر از عوامل ابتلا به بی اشتهایی عصبی باشد ، در خانواده هایی که سختگیری والدین بیش از حد است نیز این مشکل دیده می شود . در انتها نیز مشکل در امر تغذبه خصوصا در سال های اول کودکی می تواند تا حد زیادی به این مئله دامن بزند ، به همین علت است که رفتار صحیح در مقابل بدغذایی کودک بسیار اهمیت دارد . شروع بی اشتهایی عصبی را باید در سال های نوجوانی و جوانی فرزندان ( به خصوص دختران ) انتظار داشت .

چه زمانی بی اشتهایی عصبی خطرناک است :

قطعا زمانی که ورودی ویتامین به بدن کاهش پیدا کرده و بی اشتهایی عصبی منجر به سوء تغذیه شود ، شخص در وضعیت هشدار قرار می گیرد . اما از جمله رفتارهایی که می تواند شدت بی اشتهایی را نشان دهند عبارتند از : استفاده از قرص های ادرارآور یا بی اشتهایی ، استحمام ( بعد از وعده های غذایی ) ، ورزش ( در هر زمان با هر مشغله ای ) ، امتناع از خوردن در حضوردیگران ، بازی کردن با وعده های غذایی بجای خوردن آن ها و…

در چنین حالتی وقتی فرد سعی در حفظ اندام زیبای خود دارد از پوست و شادابی روحی غافل می شود و عوارض بارز بی اشتهایی عصبی به شرح زیر در فرد ظاهر می شود :

زرد و خشک شدن پوست

ایجاد لکه های پوستی

خشکی دهان ، ضعف حافظه و افسردگی

امروزه با انجام آزمایش های گوناگونی می توان به این بیماری پی برد و مانند چاقی ، راه درمانی بی اشتهایی عصبی اول از همه پذیرش فرد و خواست او در تن دادن به درمان است ، در ادامه فرد می تواند با داشتن برنامه غذایی مشخص و ورزش های مناسب وزن خود را در هر هفته تا حد معینی افزایش دهد .

افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی نیز لازم است مانند افراد چاق ، با اصول تغذیه آشنا شده و بدن خود را از این بحران برهانند .

مرتبط ها

قالب خبری