جدیدترین مطالب امروز

بیماری پیسی و دلایل ابتلا به این بیماری پوستی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

بیماری پیسی و دلایل ابتلا به این بیماری پوستی

بیماری پیسی یا همان برص که البته به ویتیلیگو هم معروف است ، در اثر نوعی اختلال در کارکرد برخی از غدد در بدن ایجاد می شود که در این مقاله به دلایل ابتلا به آن خواهیم پرداخت .

بیماری پیسی ، نوعی بیماری خود ایمنی محسوب می شود که درمان قطعی برای آن پیدا نشده است .

رئیس مرکز آموزش و پژوهش بیماری‌ های پوست و جزام ، با اشاره به عوامل ابتلا به بیماری پیسی ، گفت :‌ در ۲۰ درصد از بیماران ، سابقه خانوادگی و ژنتیک سبب بروز این بیماری می ‌شود .

علیرضا فیروز در حاشیه کنگره بین ‌المللی پوست ، مو و زیبایی در رابطه با بیماری پیسی ، اظهار داشت :‌ بیماری پیسی ، خود ایمنی بوده و حداکثر در ۲۰ درصد بیماران سابقه خانوادگی و ژنتیک سبب بروز آن می‌ شود .

وی با اشاره به اینکه بیماری پیسی در کودکان شایع ‌تر است ، افزود :‌ همچنین این مشکل در هر نقطه از بدن ممکن است ایجاد شود که به دنبال آن بخشی از پوست روشن ‌تر از سایر بخش ‌ها خواهد شد .

رئیس مرکز آموزش و پژوهش بیماری‌ های پوست و جزام ، ادامه داد : استرس و اختلالات تیروئید ، از عواملی محسوب شده که در شدت و شیوع بیماری پیسی نقش دارد ، بنابراین افرادی که با این مشکل مواجه می ‌شوند باید از نظر عملکرد غده تیروئید مورد بررسی قرار گیرند .

فیروز افزود :‌ تشخیص بیماری پیسی آسان است ولی درمان قطعی ندارد ، البته هر چه قدر سریع ‌تر جهت درمان اقدام شود ،‌ می‌ توان نسبت به کاهش و رفع این بیماری امیدوارتر بود .

وی بیان داشت :‌ بیماری پیسی از لحاظ سلامتی جسمانی مشکلی برای بیمار ایجاد نمی ‌کند ، ولی به دلیل اینکه ظاهر فرد را تحت تأثیر قرار داده عملکرد شغلی و اجتماعی آن را با چالش مواجه می‌ سازد لذا توصیه می ‌شود بیماران برای درمان هر چه سریعتر اقدام کنند .

منبع : فارس

مرتبط ها

قالب خبری