جدیدترین مطالب امروز

بیماری لنفادنوپاتی و روش های درمانی آن ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

بیماری لنفادنوپاتی و روش های درمانی آن ؟

لنفادنوپاتی چه نوع بیماری ای می باشد ؟ روشهای درمانی بیماری لنفادنوپاتی چیست ؟ سئوالاتی که در این مقاله به آن پاسخ داده خواهد شد . همراه ما باشید .

لنفادنوپاتی از شایعترین علل بیماری تورم غدد لنفاوی میباشد ، غدد لنفاوی بیشتر در اثر عفونت باکتریایی یا ویروسی بوجود می آید که فرد بیشتر متوجه غددی همچون غدد ناحیه گردن ، زیر بغل یا کشاله ران که به سطح پوست نزدیک میباشد میشود .

این غدد لنفاوی که بیشتر بر اثر عفونت بوجود می آید موضعی است و با از بین رفتن آن این تورم فروکش میکند ؛ بوجود آمدن تعداد زیادی از این غدد ممکن است نتیجه بیماریهای ناشی از سرطان ، سرطان پستان ، لنفوما یا لوسمی باشد .

عفونت با HIV و یا باکتری سل نیز می تواند لنفادنوپاتی دائم ایجاد کند . در صورت مشاهده این علائم باید با پزشک مشورت نمود .

لنفادنوپاتی ( Lymphadenopathy )

گره لنفاوی بزرگ شده که گاهی غدد لنفاوی متورم نامیده می شود و علت بزرگی آن نتیجه پاسخ به عفونت است .

سن ، جنس ، ژنتیک و نحوه زندگی : خطرها بستگی به علت بیماری دارند.

تورم غدد لنفاوی یک علامت شایع می باشد . یک عقده لنفاوی منفرد، گروهی از غدد لنفاوی و یا تمام غدد لنفاوی ممکن است تحت تآثیر قرار گیرند. غدد لنفاوی در پاسخ به عفونت با ویروس و باکتری متورم می شوند. ممکن است غدد لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران، گردن، یا بازوها به علت نزدیکی به پوست توجه شما را به خود جلب کنند.

تورم یک غده منفرد یا گروهی از غدد لنفاوی اغلب ناشی از عفونت باکتریال موضعی است. به عنوان مثال تورم غدد لنفاوی گردن ناشی از عفونت گلو می باشد. در اکثر موارد لنفادنوپاتی ناشی از عفونت است و با از بین رفتن عفونت، تورم غدد لنفاوی نیز برطرف می شود. غدد لنفاوی متورم که تورم آنها ناشی از عفونت است معمولا دردناک می باشند.

تورم مداوم یکی یا همه گره های لنفاوی ممکن است ناشی از بعضی انواع سرطان پستان، لنفوم ها یا سرطان خون باشند.

غدد لنفاوی ناشی از سرطان دردناک نمی باشند. در بریتانیا عفونت های طولانی مدت مثل سل و ایدز HIV ناشایع لنفادنوپاتی مداوم می باشند. اگر دارای تورمی هستید که به طور مداوم وجود دارد و یا در صورتی که علایم همراه، شما را نگران کرده است باید به پزشک خود مراجعه کنید.

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری