جدیدترین مطالب امروز

بیماری ام اس یک بیماری غیر مسری اما مزمن و پیشرونده

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

بیماری ام اس یک بیماری غیر مسری اما مزمن و پیشرونده

دانشمندان تا کنون از رموز بیماری های بسیاری سر در آورده اند ، اما چیزی که هنوز به شکل مرموزی اسرار خود را حفظ کرده است بیماری ام اس است . به راستی ام اس چیست ؟

بیماری ام اس یک بیماری مسری نیست و توانایی انتقال از یک فرد به فرد دیگر را ندارد ، این موضوع جای نگرانی برای افراد مرتبط با بیمار برجای نمی گذارد . در خصوص فرد مبتلا به بیماری ام اس نیز باید گفت ام اس کشنده نیست و طبق آمار به دست آمده امید به زندگی بیش از 15 درصد در افراد مبتلا به بیماری ام اس کاهش نمیابد .

هرچند دلیل اصلی بوجود آمدن بیماری ام اس تا کنون روشن نشده است اما استرس را به دلیل یکی از علل تشدید این بیماری می توان مورد قابل بررسی ای در رابطه با نقطه ی آغازین آن نیز دانست . استرس در فرد مبتلا به ام اس ، روند رو به رشد بیماری را سرعت می بخشد ، به همین علت به خانواده هایی که فرد مبتلا به ام اس دارند تاکید می شود محیط آرام و به دور از تنش و استرس را برای شخص فراهم کنند .

کنترل بیماری ام اس ، حکم درمان آن را دارد . تا کنون درمان قطعی برای بیماری ام اس پیدا نشده است و داروهای ارائه شده در این زمینه و روش های درمانی در حال اجرا ( آمپول های مخصوص و شیمی درمانی ) تنها برای کند کردن رشد بیماری و کاهش حملات تجویز می شوند ؛ لازم به ذکر است طبق آمار عده ای بعد از درمان گرفتن های منظم و رعایت نکات لازم در زندگی خود ، مجددا قادر به راه رفتن هستند .

اگر در یک کلام بخواهیم بیماری ام اس را شرح داده و راه صحیح مقابله با آن را توضیح دهیم ، باید بگوییم :

بیماری ام اس ، مغز و نخاع را تحت تاثیر قرار می دهد و بیشتر افراد جوان را مورد حمله خود واقع می کند . تاکنون علت وقوع این بیماری شناخته نشده است و طبیعتا راه درمان قطعی نیز ارائه نخواهد گشت اما داروهایی موثر برای کاهش و کنترل حملات این بیماری در بازار عرضه شده و نمونه های کار آمد دیگری نیز در دست ساخت است . فرد مبتلا به ام اس باید برای بهبود ، روش زندگی خود را تغییر دهد . تغذیه ی مناسب و ورزش های تعریف شده و منظم ( زیر نظر پزشک ) در کنار مصرف شکل تغییر یافته ی زندگی فرد را تعریف می کند .

داروهای ارائه شده برای مبتلایان به بیماری ام اس ، از آمپول تا قرص های مختلف گرفته تا روش های درمانی در موارد پیشرفته ( شیمی درمانی ) ادامه داشته است و اکنون در مرحله ی تست سلول های بنیادی در این راستا هستیم . همچنین نمونه هایی دیگر از داروهای خوراکی هم اکنون در حال آزمایش در آزمایشگاه ها هستند و دیده می شود که به لطف پروردگار تا 2 یا 3 سال آینده با موفقیت وارد بازار شوند . در حال حاضر بتافرتن از پر مصرف ترین داروهای درمانی در این حوزه است .

نکات قابل توجه در این زمینه :

داروهای مورد نیاز افراد مبتلا به بیماری ام اس از قیمت بالایی برخوردار هستند ، تا حدی که میزان آمپول های مصرفی هر فرد در یک ماه چیزی بیش از پنج میلیون تومان محاسبه شده است .

فرد مبتلا علاوه بر مصرف دارو باید روند زندگی خود را به کل تغییر دهد ؛ تغذیه و برنامه ی ورزشی افراد ( که شامل ورزش های هوازی ، مقاومتی و کششی است ) باید توسط پزشک تنظیم شود .

شخص مبتلا باید کمتر در هوای گرم قرار بگیرد ؛ پرهیز از غذاهای چرب و استفاده ی بیشتر از سبزیجات برای این اشخاص توصیه می شود .

در انتها با امید به پیشرفت پزشکی در زمینه های درمانی بیماری ام اس ؛ شفای کامل را برای مبتلایان خواستاریم .

مرتبط ها

قالب خبری