جدیدترین مطالب امروز

بیشتر مراقب مواد معدنی مغذی در بدن باشید !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

بیشتر مراقب مواد معدنی مغذی در بدن باشید !

روی ، آهن و پتاسیم ، از جمله مواد معدنی مغذی در بدن هستند که کمبود آن ها مشکل آفرینند. پس هرچه زودتر درصدد رفع این کمبودها باشید تا به مشکلات کمتری برخورد کنید.

نام اولین ماده ی معدنی : روی
در اثر کمبود این ماده ی معدنی چه مشکلی ایجاد میشود ؟ مشکل در حس چشایی پدیدار میشود.
میزان مصرف روزانه توصیه شده برای مردان و زنان چه مقدار است ؟ برای مردان 5.5 تا 9.5 میلی گرم و برای زنان 4 تا 7 میلی گرم.
توضیحات اجمالی قبل از بیان راه حل جبران کمبود آن : کمبود روی می تواند بر حس چشایی تاثیر بگذارد. در بررسی که روی ۳۸۷ نفر انجام گرفت، مشخص شد افرادی که میزان روی در گلبول های قرمزشان پایین بود، به خوبی نمی توانستند شوری غذا را تشخیص دهند. روی برای تولید آنزیم های بزاق و حفظ پرز چشایی لازم است. اما اینکه این کمبود چه نقشی در حس چشایی دارد، مشخص نیست. علایم دیگر کمبود روی ، شامل عفونت های مکرر مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا و دیر خوب شدن زخم است. این ماده معدنی نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی، ترمیم و نوسازی سلول ها دارد.
راه حل درمانی آن چیست ؟ گوشت قرمز از جمله گوشت گوسفند بهترین منبع روی است. پس سعی کنید گوشت قرمز بخورید. ضمنا منابع دیگر روی شامل : مغز میوه به ویژه بادام هندی، بادام زمینی و غلات سبوس دار نیز میتوانند مؤثر باشند.
البته این نکته را هم باید متذکر شد که در خوردن گوشت قرمز اصلا زیاده روی نکنید تا خدای نکرده به بیماریهای دیگر دچار نشوید ( فراموش نکنید یکی از نکات اولیه ی سلامتی ، تعادل در تغذیه است ! )

نام دومین ماده ی معدنی : آهن
در اثر کمبود این ماده ی معدنی چه مشکلی ایجاد میشود ؟ احساس بدخلقی
میزان مصرف روزانه توصیه شده برای مردان و زنان چه مقدار است ؟ برای مردان 8.7 میلی گرم و برای زنان 14.8 میلی گرم.
توضیحات اجمالی قبل از بیان راه حل جبران کمبود آن : رنگ پریدگی، منگی و قاشقی شکل شدن ناخن ها ، اغلب نشانه کمبود آهن است. اما احساس بدخلقی همراه با خستگی و کاهش تمرکز، علایم اولیه و شایعی است که به علت کمبود اکسیژن در مغز ایجاد می شود.
راه حل درمانی آن چیست ؟ گوشت قرمز، مغز میوه و سبزیجات مصرف کنید. منابع حیوانی آهن مانند گوشت گاو و تخم مرغ بهتر جذب بدن می شود. اما مغز میوه ، حبوبات، سبزیجات سبز حاوی آهن را بهتر است با منبع ویتامین C مانند آب پرتقال مصرف کرد. ( نکته : تنها در زمانی که کمبود آهن شدید است، مصرف مکمل ها لازم می شود. )

نام سومین ماده ی معدنی : پتاسیم
در اثر کمبود این ماده ی معدنی چه مشکلی ایجاد میشود ؟ ورم کردن قوزک پا
توضیحات اجمالی قبل از بیان راه حل جبران کمبود آن : ۳هزار و ۵۰۰ میلی گرم پتاسیم در تنظیم میزان آب بدن نقش دارد. مصرف پتاسیم پایین و استفاده بیش از حد نمک ، منجر به فشار خون بالا می شود.
راه حل درمانی آن چیست ؟ مصرف روزی ۵ وعده سبزیجات و میوه های مختلف به ویژه موز که سرشار از پتاسیم است.

مرتبط ها

قالب خبری