جدیدترین مطالب امروز

بیست و چهار ساعت بدون کبد و اتفاقی ناگوار

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

بیست و چهار ساعت بدون کبد و اتفاقی ناگوار

کبد از مهم ترین غده های موجود در بدن است ؛ این عضو با 10 درصد از خود می تواند به انجام وظایفش بپردازد ولی نبودن آن در بدن کمتر از 24 ساعت موجب مرگ می شود .

کبد از مهم ترین عضو های بدن و بزرگ ترین غده می باشد ، طیف وظایفی که بر عهده ی کبد است بسیار زیاد بوده و به طور دقیق قابل شمارش نیست ولی از مهم ترین آن ها می توان به تصفیه خون اشاره کرد ، کبد مانند یک صافی عمل می کند و تمام مواد سمی را از خون جدا می کند ؛ تنظیم آنزیم های موجود در بدن ، دفاع داخلی بدن و… نیز از وظایف کبد به شمار می روند .

بیماری های کبد تقریبا انگشت شمار ولی بسیار مهم و خطرناک هستند ، فردی که در مصرف مواد غذایی بسیاری از اصول را رعایت نمی کند و مواد خوراکی ناسازگار را با هم مصرف می کند به مرور زمان می تواند دچار کبد چرب شود ، حتی اگر خوراکی های مصرف شده از چربی بالا برخوردار نباشند . در صورتی که بهداشت فردی را رعایت نکنیم ( شستشوی دست ها ، ضدعفونی کردن مواد غذایی پیش از مصرف ، ارتباط کنترل شده با افراد بیمار و… ) خود بستری را برای بیماری کبد فراهم کرده ایم .

کبد عضوی فعال است و در کنار این فعالیت خودسازی نیز می کند ، یعنی در مدت زمانی مشخص ( تقریبا 3 سال ) خود را از نو می سازد ، البته این در صورتی است که مواد غذایی لازم و مفید را دریافت کند ؛ اما در صورتی که کبد بیمار شود و از درون شروع به تخریب کند کاری جز مدارا از بیمار ساخته نیست ، فرد با مراجعه به پزشک و تشخیص نوع بیماری مجبور به رعایت رژیم غذایی خاص و استفاده از دارو می شود ؛ در صورت وخیم شدن اوضاع نیز باید در لیست متقاضیان کلیه قرار بگیرد .

بسیاری از ناراحتی های پوستی مثلا خارش مداوم و یا زیاد پوست ، اگزما و… ریشه در کبد دارد ، در این مواقع کبد دچار اختلال شده است و نیاز به رسیدگی و تصفیه دارد ، چه بسا پیشگیری امروز مانع تخریب و آسیب دیدگی جدی در آینده شود .

انشاالله بیماری های کبدی برای افراد پیش نیامده و نیازی به پیوند کلیه نباشد . عمل پیوند کلیه عملی بسیار حساس است که امروزه با توجه به عنایت پروردگار و تجربیات کسب شده در این زمینه روندی خوب و رو به پیشرفت دارد ، در بسیاری مواقع ( با توجه به تشخیص پزشک ) ممکن است نصف کبد سالم به یک شخص و نیمی دیگر به بیمار بعدی اهدا شود ، با گذشت زمان و انجام آزمایش های لازم مشاهده می شود که کبد خودسازی کرده و به اندازه ی اصلی و طبیعی در آمده است .

در حالت کلی کبد بسیار مقاوم است و حتی می تواند با 10 درصد باقیمانده ی خود به فعالیت بپردازد اما در صورتی که این غده ی ارزشمند از بدن خارج شود مرگ انسان در کمتر از 24 ساعت قطعی است .

مرتبط ها

قالب خبری