جدیدترین مطالب امروز

بوی پا و روش های خلاصی از این بوی نامطبوع ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

بوی پا و روش های خلاصی از این بوی نامطبوع ؟

در قالب یک مقاله آزاد ، میخواهیم راجع به بوی پا و روش های خلاص شدن از این بوی نامطبوع صحبت کنیم . بویی که در اکثر حالات ، باعث آزار خود فرد و اطرافیانش می گردد .

چندوقتی هست که کارشناسان علم شیمی ، شیوه ای برای مقابله با بوهای نامطبوع یافته اند و مواد آلی که باعث بروز بوی پا ، آنهم از جنس نامطبوع آن میشود را شناسایی و بر حسب بوی ایجاد شده ، دسته بندی کرده اند .

طبق یافته ها و دسته بندی هایی که در این خصوص صورت گرفته ، 6 دسته ترکیب شیمیایی آلی فرار در بروز بوی پا مشخص شده است : 1- بوی اسید بوتیریک ، که بسیار قوی است و بویی شبیه به کره ی فاسد دارد ، 2- بوی دی سولفید دی متیل ، که بویی شبیه به بوی پیاز دارد ، 3- دیمتیل تریسولفید که بویی قدرتمند است ، 4- بوهای هپتانون ، که بویی شبیه به موز فاسد را به وجود می آورد ، 5- نونانون و اوکتانون ( بوی سیب و علف ) ، 6- بوی نامطبوع پا که در دسته ی آخر این تقسیم بندی قرار می گیرد .

دو نکته ی جالب توجهی که درخصوص بوی پا وجود دارد این است که :

1- طبق آزمایش هایی که کارشناسان روی دو تیم شش نفره از زنان و مردان انجام داده اند ، مشخص شده که کف پای مردان ، ببیشتر از زنان ، بو متصاعد می کند .
2- بوی تعریق هر فردی نسبت به سایرین ، منحصر به فرد می باشد .

آیا می دانستید زمانی که بدن و یا کف پای افراد عرق می کند ، هیچگونه بویی ندارد و کاملا بی بو است ؟ بله درست متوجه شدید ! هنگامی که بدن دچار تعریق می گردد ، ابتدا کاملا بی بو می باشد و بویی که در مرحله ی بعد ایجاد می شود ، بر اثر تماس عرق با باکتریهای موجود در سطح بدن ( از جمله باکتری اورنوس ) می باشد .

حال که توضیحاتی در خصوص بوی پا گفته شد ، راه حل و روش های خلاصی از این بوی نامطبوع چیست ؟

طبق گفته ی کارشناسان ، افرادی که دچار بوی پا می شوند و این بو ، با شستشوی پا به وسیله ی آب سرد نیز از بین نمی رود ، می توانند با راهکارها و توصیه های زیر ، تا حدود زیادی به این مشکل فائق آیند .

1- علاوه بر شستشوی پا به صورت روزانه ، سعی کنند از کفش های روباز که مبادله با هوا دارد استفاده کنند
2- سعی کنند جوراب از جنس الیاف پارچه ای بپوشند
3- هنگام شستشوی جوراب هایشان ، حتما از حرارت بالا و مواد شوینده ی معطر استفاده کنند

و صحبت پایانی اینکه ، یک خبر خوش به تمامی افرادی که دچار این مشکل هستند : به گفته ی کارشناسان این حوزه ، به زودی نسل جدیدی از پودرهای شوینده ، طراحی خواهند شد که می تواند حتی قدرتمندترین بوهای نامطبوع را نیز از بین ببرد و در عین حال ، دوستدار و محافظ محیط زیست باشد . لازم به توضیح است که این پودرها ، باتوجه به تفکیک بوی بد ناشی از تعریق ، تولید خواهند شد .

مرتبط ها

قالب خبری