جدیدترین مطالب امروز

بوی بد دهان با 10 بیماری ارتباط مستقیم دارد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

بوی بد دهان با 10 بیماری ارتباط مستقیم دارد

برای اینکه بتوانید مشکل بوی بد دهان خود را برطرف سازید ، در درجه ی اول بایستی با عوامل ایجاد بوی بد دهان آشنایی پیدا کنید . در ادامه با 10 بیماری که موجب بوی بد دهان می گردد آشنا خواهید شد .

ما در این مطلب از پزشک خانواده یک جم ، قصد داریم شما را با 10 بیماری که ارتباط مستقیمی با بوی بد دهان دارند ، آشنا سازیم .

1- عفونت مجاری تنفسی

اگر احیانا ویروس سرماخوردگی وارد بدن شما شده است ، دقت کنید که عدم معالجه ی صحیح این بیماری ، به مرور زمان منجر به شکل گیری برونشیت و سینوزیت می گردد ، درنتیجه وقتی بافت های سینوسی ، شش ها و گلو ، متورم و عفونی شوند ، امکان تجمع و تکثیر را برای باکتری ها و مخاط های بودار فراهم می سازند و در نهایت منجر به بوی بد دهان می شوند.

2- دیابت

مطالعات دانشمندان نشان می دهد که میان عدم تعادل قند خون و بوی بد دهان ، ارتباط مستقیمی وجود دارد ؛ وقتی نفس فردی ، بوی اسیدی و بویی شبیه به میوه می دهد ، پزشکان تشخیص بیماری اسیدوکتوز ( افزایش شدید قند خون ) را خواهند داد . ( این بیماری در میان افراد دیابتی بسیار شایع است. )

3- چاقی مفرط

تحقیقات پزشکی نشان می دهد که میان بوی بد دهان و فرآیند چاقی نیز رابطه ای مستقیم وجود دارد ، چون معمولا در چاقی مفرط ، پای رژیم هایی که حاوی پروتئین و مواد لبنی بالایی هستند ، در میان است و این مواد هم ، غلظت های اسید های آمینه را به بالاترین حد خود می رسانند و در نتیجه باکتری های بد بو در دهان افزایش می یابند.

4- ریفلاکس معده

مشکلات گوارشی و بیماری های معده ، معمولا باعث بوی بد دهان می شوند ؛ در حقیقت مجموعه ای از مشکلات ، از جمله ریفلاکس معده و ریفلاکس دستگاه گوارش ، امکان گوارش صحیح و کارآمد غذاها را از بین برده ، در نتیجه مواد غذایی در معده باقی می مانند و در همانجا تجزیه می شوند ؛ در نهایت فرد یا دچار سوء هاضمه می شود ، یا غذای بلعیده شده را بالا می آورد و یا به بوی بد دهان دچار می گردد.

5- زخم معده

یکی از بیماری های گوارشی دردناک ، زخم معده است که باعث بوی بد دهان می شود . محققان پزشکی معتقدند همان باکتری هایی که منجر به پیشرفت زخم های معده می گردند ، بوی بد و مزمن دهان را نیز به همراه دارند.

6- بیماری های کلیوی

اگر نفس شما بوی ماهی می دهد ، در حالیکه اصلا ماهی میل نکرده اید ، این احتمال وجود دارد که دچار مشکلات کلیوی شده باشید ؛ در حقیقت کلیه ها ، ترکیبات شیمیایی و سمی بدن را کنترل و تصفیه می کنند و بصورت ادرار از بدن خارج می سازند ، هنگامی که این اعضاء آسیب می بینند ، کارایی خود را در دفع مواد مذکور از دست می دهند و در نتیجه ممکن است بوی بد ماهی و یا آمونیاک از نفس فرد ، متصاعد شود که تمامی این نشانه ها ، بیانگر نارسایی یا بیماری کلیوی است.

7- سرطان ریه

بوی بد دهان یا همان نفس بدبو به آسیب شناسان کمک می کند تا سرطان ریه را سریع تر تشخیص دهند ؛ در حقیقت در تشخیص سرطان ریه ، نفس بد بو راهکاری است که می تواند جایگزین تکه برداری های پر هزینه و نیز سونوگرافی های متعدد گردد. ( در این شیوه ، پزشک دهان مریض را به کمک یک اسکنر معاینه می کند و با استفاده از یک بینی الکترونیکیِ از پیش تعبیه شده ، مراحل بررسی را ادامه می دهد . این وسیله ، ترکیبات ارگانیک فرار و قابل تبخیر موجود در نفس بیمار را تشخیص می دهد. )

8- آپنه خواب یا قطع موقتی تنفس در خواب

همه ی ما در بوی بد صبحگاهی دهانمان مقصر هستیم ؛ اگر شما با دهان باز بخوابید ، تولید بزاق یا آب دهان متوقف می شود و همین قضیه منجر به تولید باکتری ها و نفس بسیار بد بوی دهان خواهد شد ، به همین دلیل وقتی دچار آپنه خواب می شوید ، از طریق دهان نفس می کشید و ناخودآگاه موجبات بوی بد دهان تان را فراهم می سازید.

9- بیماری های قلبی عروقی

آیا تا بحال این نکته را می دانستید که معاینه ی ساده ی نفس یک فرد می تواند راهی برای تشخیص بیماری قلبی وی باشد ؟ به نظر می رسد نمونه برداری از نفس افراد می تواند بیماری های قلبی عروقی بسیاری را مشخص سازد که از میان این بیماری ها می توان به نارسایی قلبی نیز اشاره کرد.

10- بیماری های دهان و دندان

یکی از شایع ترین بیماری هایی که منجر به بوی بد دهان می شود ، مجموعه بیماری های دهان و دندان است ، بیماری هایی که از جرم دندان و عفونت لثه ها شروع می شود و با پوسیدگی های با شدت بالا و خرابی کامل دندان ها ادامه می یابد که تنها راه در امان بودن از این بیماری ، مراقبت های اصولی و پی در پی از دهان و دندان و همچنین معاینه ی دندان ها ( هر 6 ماه یکبار ) توسط دندان پزشک می باشد.

مرتبط ها

قالب خبری