بومادران با کاربردهای چندگانه به صورت ضماد و دمنوش

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : دسامبر 7, 2015
بومادران با کاربردهای چندگانه به صورت ضماد و دمنوش

بومادران از جمله گیاهانی است که به صورت ضماد ، نوشیدنی ، ماده کمکی در صنعت آرایشی و… به صورت موثر مورد استفاده قرار می گیرد .

اکثر گیاهانی که در بخش عطاری برای شما می آوریم امتحان خود را در حوزه ی طب سنتی پس داده اند ، بومادران نیز از این مسئله مستثناء نیست . بومادران که برخلاف اکثر گیاهان دارویی برگ و گل های خود را در راه طب و درمان به میان گذاشته است سابقه ی درخشانی در درمان سرماخوردگی و انواع خونریزی ها دارد . به طور کلی شاخصه ی بومادران قابلیت انقباض خون می باشد .

استعمال خارجی بومادران :

برای کنترل خونریزی می توان از برگ تازه گیاه بومادران استفاده کرد ، برگ تازه ی بومادران به سرعت خونریزی را قطع می کند ( قرار دادن برگ این گیاه در بینی نیز باعث بند آمدن خون دماغ می شود ) ؛ در گذشته برگ تازه ی این گیاه مخلوط با مواد دیگر نظیر روغن ترمس درمان کننده ی مشکل رویش محاسن در مردها بوده است . برای درمان زخم های موجود در سطح پوست نیز از این گیاه پمادی تهیه شده است که در بازار عرضه شده و بسیار سودمند است . از دیگر موارد استعمال خارجی بومادران می توان به روغن این گیاه اشاره کرد ؛ روغن گیاه بومادران را می توانید برای تسکین دردهای عضلانی استفاده کنید ، برای اینکار موضع مورد نظر را با چند قطره از روغن این گیاه ماساژ دهید ؛ این کار را تا زمانی که احساس گرما کنید ادامه دهید .

از خمیر حاصل از پخته شده ی ساقه های بومادران نیز برای درمان کبودی چشم ( ایجاد شده بر اثر ضربه ) استفاده می شود .

دیگر نحوه های استفاده و بهره بردن از بومادران :

دم کرده ی این گیاه ( طرز تهیه مانند چای : 10 تا 20 گرم سرشاخه گلدار + نیم لیتر آب ) نیز تا روزی 1 تا 3 فنجان برای بالابردن تعریق و در نتیجه کاهش تب و سرماخوردگی و همچنین افزایش اشتها موثر است . اگر از جوشانده ی بومادران استفاده می کنید ( از گل های بومادران باید بهره ببرید ) می توان از چند قطره اسانس نعنا در ترکیب آن استفاده کرد ، این معجون دردهای قاعدگی را به خوبی تسکین می دهد .

اگر بومادران را به روش دم کرده تهیه کنید می توانید از خواص آن اعم از پایین آوردن فشارخون ، افزایش ادرار و در نتیجه دفع سنگ کیله و رفع نفخ استفاده کنید .

استفاده های جانبی از بومادران در تهیه مواد آرایشی بهداشتی ( به علت خاصیت ضدالتهابی و حساسیت زای گیاه ) و داروهای تقویت کننده قلب و اعصاب می باشد ؛ همچنین شیره ی بومادران ( حداکثر 50 تا 100 گرم در روز ) برای کاهش گرفتگی ناگهانی عضلات که پس از رخ دادن هیچ چاره ی قطعی ندارد بسیار مفید است .

با بومادران طبیب را به خانه های خود ببرید .

اشتراک گذاری این مطلب در :