به نظر شما خامه برای سلامتی کودکان مفید است یا مضر ؟

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : فوریه 14, 2017
به نظر شما خامه برای سلامتی کودکان مفید است یا مضر ؟

اگر تا به حال به این پرسش که خامه برای سلامتی کودکان ضرر دارد یا خیر ؟ پاسخی نداده اید ، پیشنهاد می کنیم که ادامه ی این مقاله را مطالعه کنید و از مضرات و فواید خامه مطلع شوید .

فرزاد برهمندپور؛ کارشناس ارشد تغذیه و ارتقای سلامت می گوید :

ارزش تغذیه ‌ای خامه :

خامه به دلیل این که دارای حجم بالاتری چربی نسبت به سایر محصولات لبنی است ، بنابراین همیشه این نگرانی در مورد این ماده غذایی وجود داشته که مصرفش باعث افزایش چربی بدن و وزن می ‌شود ، در صورتی که مصرف مقادیر کافی آن می ‌تواند تامین کننده منابع کافی از کلسیم و ویتامین D گردد .

ایمن بودن خوردن خامه توسط کودکان :

عموما مصرف خامه برای کودکان مشکلی ایجاد نمی ‌کند ، مگر اینکه کودک مبتلا به عدم تحمل لاکتوز موجود در لبنیات باشد .

البته در مورد کودکانی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند و به طور مرتب دچار بیماری‌ های عفونی و سرماخوردگی می‌ شوند ، توصیه می ‌گردد که از خامه کمتر استفاده نمایند .

در مورد کودکان سالم 5 سال به بالا ، مصرف 1 تا 2 قاشق خامه در روز می‌ تواند تامین کننده ویتامین D و کلسیم مورد نیاز در آنها باشد .

در ضمن برخی متخصصان تغذیه کودکان معتقدند که مصرف خامه به مقادیر کم در کودکانی که دچار مشکلات گوارشی هستند ، می ‌تواند باعث بهبود عملکرد باکتری‌ های پروبیوتیک در روده‌ های آنها شود و مانع از بروز بیماری ‌های عفونی در مجاری گوارشی گردد .

ملاحظه ی مهم مصرف خامه در کودکان :

یکی از نکات مهم در مورد خامه آن است که به سرعت در دمای محیط فاسد می‌ گردد ، به همین دلیل مصرف خامه‌ های فاسد شده یا مشکل ‌دار می ‌تواند بلافاصله باعث بروز مشکلات گوارشی در کودک شود ، به همین دلیل توصیه اکید می‌ شود که کودکان حتما از خامه تازه و پاستوریزه استفاده نمایند و از مصرف خامه‌ های غیر پاستوریزه و قدیمی برای کودکان پرهیز گردد .

منبع : شفا آنلاین

اشتراک گذاری این مطلب در :