جدیدترین مطالب امروز

بهداشت مدرسه و تضمین سلامت فرزندان در محیط های جمعی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

بهداشت مدرسه و تضمین سلامت فرزندان در محیط های جمعی

رعایت بهداشت مدرسه تنها به معنای اشاره به وظیفه مسئولین حاضر در مدارس نمی باشد ، در درجه اول لازم است دانش آموزان ، توسط خانواده ها در خصوص وظیفه هایشان آموزش ببینند .

محیط های جمعی مانند مدرسه ، زندگی های گروهی ( که بیشتر در گذشته رونق داشته ) ، کاروان های سفر و… در کنار نکات مثبت و جنبه های اجتماعی خوب ، نگرانی هایی را نیز به همراه داشته و خواهند داشت ، مخصوصا زمانی که این گروه از افراد با سنین کم تشکیل شده باشند ، چراکه توان بسیاری از مراقبت ها را ندارند و لازم است آموزش هایی را در این خصوص دریافت کنند .

از جمله نگرانی ها در این زمینه بهداشت و حفظ سلامت می باشد ، در نظر داشته باشید با آلوده شدن یک فرد به یک ویروس ، دیگران نیز متوجه خطر خواهند شد . اکنون با بازگشایی مدارس نکاتی را جهت یادآوری پیرامون بهداشت مدرسه خاطرنشان خواهیم کرد :

برکسی پوشیده نیست که مدارس باید دارای سرویس های بهداشتی مناسب ( از نظر ساخت ، بهداشت و امکانات ) باشند ، وجود مایع دستشویی و محیطی تمیز از الزامات جهت سلامت کودکان به شمار می رود ، کودکی که باید تا رسیدن به منزل صبر کند و دلیل این امر عدم وجود بهداشت در سرویس های بهداشتی می باشد ، ضررهای جدی را متحمل خواهد شد ؛ اما بهتر است در کنار این موارد به کودک خود آموزش دهیم در حد توان در حفظ بهداشت محیط کوشا باشد ، به او آموزش دهید که مایع دستشویی کوچک همراه خود داشته باشد و همچنین دستمال جهت رطوبت زدایی را جزو عادات مثبت فرزند خود در آموزش های بهداشت مدرسه قرار دهید .

اما نکات حائزاهمیت در بهداشت مدرسه به اینجا ختم نمی شود ، لوازم واجب را در جایی مشخص از کیف فرزندتان قرار دهید . این لوازم شامل دستمال و چسب زخم ( در صورت بروز حادثه ی احتمالی ) ، لیوان و شانه ( خصوصا برای پسرها ) می باشند . همچنین تغذیه ی سالم را فراموش نکنید ؛ اگر فرزند شما می خواهد از بوفه خوراکی تهیه کند به او خاطرنشان کنید از ساندویچ و آبمیوه های صنعتی پرهیز کند ( هشدار های لازم در رابطه با خرید لواشک و… و یا تهیه خوراکی از دستفروش ها را فراموش نکنید ) .

اگر از نظافت سرویس های بهداشتی و وجود جعبه ی کمک های اولیه در مدرسه ها بگذریم از تهویه ی هوا نمی توان گذشت ! از عوامل پیشگیری کننده در مواردی که بهداشت مدرسه را تهدید می کند ، تهویه هوا است ؛ با سرماخوردن یک بچه ( یا ابتلا به هر بیماری دیگر ) ، دیگران هم به سرعت ویروس را دریافت می کنند ، برای جلوگیری از این امر چه باید کرد ؟

مسئولین مدرسه برای کمک به سلامت اشخاص و پیروی در مسیر صحیح بهداشت مدرسه که بخشی از آن برعهده ی آن ها می باشد موظفند در زنگ های تفریح در و پنجره ی کلاس هارا باز کرده و بخاری ها را خاموش کنند ، باورود مجدد دانش آموزان بخاری هارا روشن کرده و در و پنجره ها را ببندید . پیش از ورود دانش آموزان در ابتدای هر روز نیز بخاری ها را روشن کنید تا هوا مطبوع گردد ( در فصول سرد ) . در فصل های گرم نیز سیستم تهویه مناسب اعم از کولر ضروری می باشد ؛ تخلیه ی کلاس ها در زنگ های تفریح در همه ی فصول الزامی است .

شستشوی نیمکت ها ( با فعالیت تمام شیفت ها در مدارس ) و آگاهی از بهداشت و تاریخ مصرف محصولات موجود در بوفه ، در نظر گرفتن یک مربی بهداشت ( به منظور آموزش درست راه رفتن ، ایستادن و نکات بهداشت فردی ، شستشوی دست ها در زنگ تفریح ، استفاده از دستمال هنگام عطسه و… ) نیز در حوزه ی بهداشت مدرسه می باشد که پیگیری آن برعهده ی مسئولین مدرسه است .

هر یک از افراد وارد در حوزه می توانند با انتخاب زیرمجموعه های لازم ، سطح بهداشت مدرسه را ارتقاء دهند ؛ به عنوان مثال انتخاب نمایندگانی از بین بچه ها به منظور کمک به مامور بهداشت ، تا بتوان از تغذیه ی مناسب دانش آموزان ، کوتاهی ناخن ، استفاده نکردن از لیوان مشترک و جلوگیری از تجمع میکروب و… در طول هفته ( چک کردن دوبار در هفته الزامی است ) اطمینان حاصل کرد ، راهکاری عملی و مثبت است .

والدین و معلمین موظفند یک گام مشترک در مسیر بهداشت مدرسه بردارند و آن مرخصی دادن به کودک و نگهداری از او در منزل هنگام سرماخوردگی ( سه روز ) و زمان ابتلا به آبله مرغان و اوریون ( دو روز قبل از بروز کامل بیماری تا حدود دو هفته و خشک شدن کامل جوش ها ) است .

9 ماه تحصیل موفق و سلامتی را برای شما آرزومندیم .

مرتبط ها

قالب خبری