جدیدترین مطالب امروز

بهداشت خیاطی و بررسی مسائل آرگونومیک در صنف خیاط ها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

بهداشت خیاطی و بررسی مسائل آرگونومیک در صنف خیاط ها

بهداشت خیاطی شامل موارد بسیاری از جمله استاندارد بودن ابزار مرتبط با بدن ، قرارگیری آن ها در وضعیت مناسب و… می باشد که تمام آن ها را بررسی خواهیم کرد .

میدانیم که در هر صنفی اول ایمنی و بعد کار مهم است ، شاید در تصور خود ایمنی را مختص به مسائل دیگری بدانید مانند استفاده از کلاه ایمنی ( درخصوص کارگران ساختمانی ) ، عینک های مخصوص ( در کار نجاری ) و… اما ایمنی به موارد دیگری از جمله مسائل آرگونومیک نیز گفته می شود .

هرکاری مشکلات مخصوص به خود را دارد ، ما در اینجا به بررسی حرفه خیاطی پرداخته و با توجه به آن ها بهداشت خیاطی را تشریح می کنیم .

ماشینی شدن فرآیند تولیدات از بسیاری جهات خوب است و از سویی دیگر باعث کمرنگ شدن هنرهای دستی آن منطقه می شود ؛ خیاطی جزو آن دسته هنرهایی است که به طور کاملا جای نیروی انسانی خود را به روبات ها نداده است ، با این وجود در بسیاری بخش ها مانند برش و… از ماشین آلات استفاده می کند .

از آن جایی که خیاطی در دسته ی مشاغل پر زحمت قرار دارد ( به جهت فرسوده شدن بدن مخصوصا در ناحیه ی ستون فقرات ) می خواهیم به بیان نکات حائز اهمیت در بهداشت خیاطی بپردازیم تا انشاالله به نوبه ی خود مانع بروز درصدی از آسیب های شغلی این حرفه شویم .

قطعا بهداشت محیط کار اهمیت بالایی دارد ، به ویژه در مکان هایی که جمعیت زیادی از افراد مشغول به کار هستند ؛ ما در ادامه با فرض آنکه محیط کار ( از 5 تا n نفر ) دارای تهویه مناسب ، سیستم های نور ، گرمایشی و سرمایشی استاندارد و سرویس بهداشتی است ، بر روی مسائل آرگونومیک تمرکز کرده و بهداشت خیاطی را از جهتی دیگر مورد بررسی قرار می دهیم .

چیزی که در هر کارگاه خیاطی حرف اول را می زند ، میز و صندلی ( از نظر راحتی مطابق با استاندارد ) است ، توجه داشته باشید که منظور ما یک چهارپایه ی چوبی بدون پشتی نیست که بدون در نظر گرفتن اندام پرسنل با ارتفاعی بسیار کوتاه یا بلند عرضه می شود ؛ مقصود ما صندلی های پشتی دار و نرم و میز هایی با سطح صاف است که در ارتفاعی مناسب از زمین قرار گرفته اند و نسبت به یکدیگر ( میز و صندلی ) و اندام کارگر هماهنگی لازم را دارند .

مورد ذکر شده مهم ترین نکته در بهداشت خیاطی است که آسیب های وارده به ستون فقرات ( به تبعیّت از آن گردن ، کمر ، شانه و… ) را به حداقل می رساند .

ورزش های مرتبط با بهداشت خیاطی :

برای تقویت عضلات گردن و رفع خستگی آن ها ، در فواصل چند دقیقه ای یا چند ساعت ، گردن خود را به آرامی به فرم نیم دایره حرکت دهید ، به گونه ای که چونه از سرشانه راست شروع به حرکت کرده و به سرشانه ی چپ مماس شود ، هیچگونه شتابی برای انجام این ورزش نشان ندهید . پرتاب کردن سر از طرفی به طرف دیگر به مراتب آسیب ها را بیشتر می کند .

کف دست خود را روی پیشنانی قرار دهید و با سر به کف دست فشار وارد کنید ؛ این کار را در چپ و راست نیز انجام دهید ، به این شکل که دست خود را روی شقیقه های راست و چپ قرار داده و به نوبت ، با سر به سمت راست و چپ فشار وارد کنید .

برای تقویت ستون فقرات نیز در صورتی که پرهیز ورزشی ندارید ، صاف بایستید و کاملا رو به پایین خم شوید ، به شکلی که کف دست های خود را به زمین نزدیک کنید . همچنین می توانید صاف بر روی زمین بنشینید ، پاها را دراز کرده ، سر را کمی عقب بگیری و نفس عمیق بکشید .

مرتبط ها

قالب خبری