جدیدترین مطالب امروز

بهترین ساعت خواب شبانه را شما حدس بزنید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : دانستنیها

بهترین ساعت خواب شبانه را شما حدس بزنید

آیا میدانید بهترین ساعت خواب چه موقعی از شبانه روز است؟ و یا در صورت عدم رعایت این اصل ، چه مشکلاتی برای شما به وجود خواهد آمد؟ خواهیم گفت.

بدن انسان به دلیل پیچیدگیهای ذاتی اش، از نظم زیادی برخوردار است که چنانچه هرگونه عملی منجر به برهم زدن این نظم گردد مسلما سبب بروز مشکلات متعددی در بدن چه در کوتاه مدت و یا بلند مدت خواهد شد.

خواب مناسب که یکی از فاکتورهای مهم سالم ماندن بدن میباشد نیز یکی از همین نظم های لازم برای بدن است که عدم رعایت آن مشکل آفرین خواهد بود.

نکته ای که همین ابتدای مطلب لازم دانستیم به آن اشاره کنیم این است که اگر به اطراف خود دقت کرده باشید ممکن است یا خود شما و یا اطرافیانتان در هنگام خواب از چراغ خواب هایی استفاده کنید ، درحالیکه همین امر به ظاهر کوچک موجب برهم زدن ریتم شب و در نتیجه اختلال در خواب مناسب میشود.

از نظر پزشکی و طب سنتی چنانچه افراد در ساعت مناسبی از شب به خواب فرو نروند، علاوه بر اینکه دچار پیری زود رس خواهند شد ، سیستم هورمونی آنها نیز دچار مشکل میشود که در بانوان ممکن است حتی به بروز اختلالات تخمدان بیانجامد. زیرا غدد فوق کلیه که سازنده ی 3 هورمون اصلی بدن است و بخش عمده ای از این هورمونها نیز هورمون جنسی است ، در صورت بیداریهای شبانه دچار اختلال خواهند شد.

ضمنا علاوه بر اختلال ذکر شده، هورمون دیگری به نام کورتیزول هم وجود دارد که کورتون طبیعی بدن است و بر سوخت و ساز قند، پروتئین‌ ها، بسیاری از قسمت‌ های سیستم بدن تاثیر می‌ گذارد و طبیعت بدن به این هورمون وابسته است و اگر ساعت خواب به هم بخورد، فعالیت و عملکرد این هورمون‌ ها هم دچار دستخوش شده و از تنظیم خارج می ‌شوند.

به غیر از مواردی که در اثر بر هم خوردن ریتم خواب شبانه ذکر کردیم میتوان به اختلال در تمرکز و یادگیری نیز اشاره داشت.

خواب نامناسب و کم خوابی ، افراد را تحریک ‌پذیر می ‌کند و آستانه تحمل آنها را کاهش می‌ دهد و سبب اضطراب و حتی افسردگی هم می ‌شود و در کسانی که به همراه کم‌ خوابی، بی ‌نظمی در خواب را هم دارند به‌ تدریج عوارض جسمی مانند مشکلات گوارشی و زخم ‌معده هم پدیدار خواهد شد و اگر چنانچه سال‌ ها ادامه یابد می‌ تواند مسائل قلبی و عروقی را هم برای فرد به همراه آورد.

چه دلیلی دارد که این همه بی نظمی در خواب شبانه ی خود داشته باشیم؟ واقعا هر دلیلی که داشته باشد آیا از سلامتی خودمان واجب تر است؟

اگر بی خوابی و کم خوابی شما ریشه در بیماری خاصی دارد که بایستی هر چه زودتر درصدد رفع این مشکل توسط پزشکان متخصص برآیید و اگر هم که دلیل های دیگری چون تماشای تلویزیون و امثالهم و یا کار کردن و پول درآوردن و … دارد که بهتر است همینجا این عادت اشتباهمان را اصلاح کنیم، چون بدون سلامتی تمامی لذت های دنیا هم برای انسان لذت بخش نیست.

این همه از عوارض ساعت خواب نامناسب ، بیداریهای شبانه و … صحبت کردیم و قطعا الان منتظر اصل مطلب هستید . پس بیش از این منتظرتان نمیگذاریم.

به گفته ی متخصصان این حوزه ، بهترین ساعت خواب شبانه برای افراد، بین ساعت ( 21 تا 2 صبح ) میباشد، زیرا هم سیستم هورمونی بدن به این ساعت خواب نیاز دارد و هم غده ی هیپوتالاموس در این ساعت بیشترین فعالیت خود را دارد.

خواب شبانه فراموش نشود ! خوب بخوابید .

مرتبط ها

قالب خبری