جدیدترین مطالب امروز

بلوغ جنسی بخشی از جاده زندگی دختران و پسران

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

بلوغ جنسی بخشی از جاده زندگی دختران و پسران

بلوغ جنسی بخشی از زندگی تمام انسان ها در طول حیاتشان می باشد ، باید تلاش کرد که منابعی را گردهم آوریم تا بتوانیم پاسخگوی سوالات جوانان در این زمینه باشد .

بلوغ از حساس ترین اتفاق ها در زندگی هر شخص می باشد . بلوغ دینی ، بلوغ فکری ، بلوغ جسمی و… که در راستای هر کدام شخص با یکسری چالش ها رو برو می شود ، تغییر و تحولاتی را در خود احساس کرده و با کوهی از سوال ها مواجه می شود .

بلوغ دینی به جنبه ای از زندگی انسان گفته می شود که فرد با وارد شدن در آن مکلف به انجام وظایف دین خود می باشد ، به عنوان مثال رعایت حجاب که بخشی از دستورات دین اسلام است از جمله وظایف دختران پس از رسیدن به بلوغ دینی می باشد . بلوغ دینی در دختران معمولا با پایان یافتن 9 سال قمری از عمر آن ها اتفاق می افتد ، با توجه به این موضوع که هر سال قمری 10 روز و 18 ساعت از سال های شمسی کمتر است ، هر بانو پیش از کامل شدن 9 سال شمسی خود به سن تکلیف می رسد . در خصوص پسران معمولا بلوغ دینی و جسمی به هم نزدیک بوده و یا مرز آن قابل تشخیص نمی باشد .

و اما بلوغ جسمی به آن دسته از تحولاتی اطلاق می شود که در بدن فرد روی می دهد و معمولا با ایجاد خواسته ها و احساسات جنسی همراه است . بلوغ جسمی در پسران معمولا در سن 15 سالگی اتفاق می افتد ، دختران نیز اکثرا در سن 12 یا 13 سالگی با تجربه ی اولین قاعدگی بلوغ جسمی را پشت سر می گذارند .

همراه با تجربه ی بلوغ که معمولا همه ی اشخاص آن را کاملا درک می کنند ، آشنایی با یکسری احکام است و همچنین یافتن پاسخ بسیاری از سوال های سرگردان در ذهن .

اگر چه آموزش و پرورش در زمینه های دینی گام های مثبتی برداشته است اما متاسفانه در مراکز آموزشی عمومی ( نظیر مدارس ، دانشگاه ها و… ) زمینه های بحث ، گفتگو و آشنایی با این مسائل وجود ندارد .

برای آموزش فرزندان خود در خصوص چگونگی رفتار در برابر احساسات هجوم آورده به سمت آن ها ( در زمینه های جنسی و عاطفی یا… ) و همچنین آشنایی آن ها با برخی امور مهم مانند انواع غسل ها و یا شرایطی که استحمام را اجباری می کند بسیار خوب و عالی است که توجه داشته باشیم فرزندمان از همان ابتدا مرجع تقلید برجسته ای را برای خود برگزیند و با در اختیار گذاشتن کتاب های مفید و سودمند که مسائل را به شیوه ی صحیح و البته روشن و شفاف آموزش می دهند او را در این راه یاری کنیم ، چرا که به راستی بلوغ جنسی نیز از روال های عادی زندگی به شمار می رود که متاسفانه راه برخورد درست با آن کمتر مورد توجه قرار گرفته است .

مرتبط ها

قالب خبری