جدیدترین مطالب امروز

بلایای طبیعی ابزاری برای به رخ کشیدن قدرت های غیرانسانی !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

بلایای طبیعی ابزاری برای به رخ کشیدن قدرت های غیرانسانی !

در تعریف بلایای طبیعی می شود به مجموعه حوادث زیانباری اشاره کرد که منشأ انسانی ندارند و معمولا غیرقابل پیش بینی هستند . حوادثی که رخ دادش ، غالبا وحشتناک است !

امروز در مقاله ای کوتاه می خواهیم درباره ی بلایای طبیعی که اکثر قریب به اتفاق مردم جهان با آن آشنایی دارند صحبت کنیم ، از طوفان های سهمگین آمریکا و سونامی های شرق آسیا گرفته تا زلزله های همین ایران خودمان ، همه و همه صحنه ی به رخ کشیدن قدرت های غیرانسانی می باشد که فقط و فقط در اراده ی هستی و کائنات است .

همانطور که می دانید بلایای طبیعی دارای انواع گوناگونی می باشد که به عنوان مثال می شود به : زلزله ، سیل ، طوفان ، گردباد ، سونامی ، تگرگ ، بهمن ، رعد و برق ، تغییرات شدید درجه ی حرارت ، خشکسالی و آتشفشان اشاره کرد که هر کدام از این بلایای طبیعی می تواند مختص به منطقه جغرافیایی خاصی باشد ، به عنوان مثال در ایران ، بلایای طبیعی نظیر آتشفشان امکان رخ دادنش بسیار بسیار کمتر از وقایعی چون زلزله است ، زیرا به دلیل قرارگیری این کشور روی کمربند زلزله ، رخ داد زلزله خیلی محتمل تر از سایر بلایای طبیعی می باشد ، یا به عنوان مثال در آمریکا طوفان های بسیار سهمگینی به وقوع می پیوندد که ممکن است از رخ داد بلایای طبیعی نظیر زلزله خیلی بیشتر باشد .

البته در این میان ، برخی از بلایای طبیعی هم ، مانند : بلایای ناشی از افزایش آلودگی هوا و یا گرم شدن زمین ، یا حتی سیل که ناشی از تخریب جنگل ها به دست انسان است ، بطور غیر مستقیم ، به واسطه ی عملکردهای انسانی به وقوع می پیوندند و انسان نیز در ایجاد آنها سهم قابل توجهی دارد .

با آنکه اغلب بلایای طبیعی خارج از کنترل انسان به نظر می ‌رسند ، ولی خسارات و آسیب‌ های ناشی از آنها ، بطور چشمگیری قابل کنترل است . این موضوع ارتباط مستقیمی با عملیات پیش ‌گیرانه توسط انسان دارد ؛ برای مثال : استحکام ابنیه در برابر بارهای افقی جهت کاهش خسارات ناشی از زلزله و یا ایجاد پوشش گیاهی و ساخت بندها و سدها جهت کاهش خسارات ناشی از سیل ، از جمله موارد پیش ‌گیرانه‌ محسوب می شود ، همچنین عکس‌ العمل صحیح و اصولی نیز می ‌تواند در کاهش آسیب‌ های ناشی از بلایای طبیعی مؤثر باشد ؛ برای مثال : آوار برداری اصولی پس از وقوع یک رویداد زمین ‌لرزه ، می ‌تواند به کاهش خسارات و آسیب ‌ها کمک کند ؛ به غیر از دو موردی که در راستای کاهش خسارات ناشی از وقوع بلایای طبیعی ذکر شد ، می توان یکی دیگر از راه‌ های کاهش آثار مخرب بلایای طبیعی را آموزش دانست ، آموزش همچنین می ‌تواند به کاهش اثرات روانی منفی در بلایای طبیعی نیز کمک کند .

یکی از اصلی ترین خبرهای ناخوشایندی که در خصوص بلایای طبیعی در طی چند دهه ی گذشته می توان ذکر کرد ، افزایش وقوع چنین حوادثی می باشد که روز به روز در حال پیشرفت است ، به عنوان مثال مطابق با بررسی های آماری که طی سال های 1990 تا 2002 صورت پذیرفت ، مشاهده شد که در طول مدت ذکر شده بر اساس آمار مستند ، شدت بلایا چهار برابر ، جان ‌باختگان هفت برابر ، آسیب‌ دیدگان پنج برابر و خسارت ‌های مالی سی و هشت برابر شده ‌اند که این خود ، نوعی هشدار بزرگ به تمام مردم جهان برای استفاده ی بعضا نادرست از محیط زیست و زمین زیر پایشان است .

مراقب محیط زیستمان باشیم .

ضمنا یک جم درگذشت محمدعلی اینانلو ، یکی از فعالان عرصه ی محیط زیست و مستندسازان مطرح ایرانی را به خانواده ی محترم ایشان و ملت قدرشناس ایران تسلیت می گوید .

درگذشت محمدعلی اینانلو

یادش گرامی و راهش ماندگار .

مرتبط ها

قالب خبری