جدیدترین مطالب امروز

بسفایج گیاهی دارویی در درمان برخی از بیماریها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

بسفایج گیاهی دارویی در درمان برخی از بیماریها

بسفایج که با اسامی دیگری چون بسپایچ و بسفایح هم معروف است دارای خواص درمانی مختلفی می باشد ؛ در ادامه قصد داریم شما را با ابعاد دارویی گیاه بسفایج بیشتر آشنا کنیم .

گیاه دارویی بسفایج ( Polypodium vulgare ) در نواحی معتدل و مرطوب زمین مثلا در شمال ایران و در روی دیوارها و تخته سنگ ها میروید .

ساقه بسفایج ، در زیر خاک و بصورت ریزوم است و برگهای آن دارای بریدگی های زیادی است و فقط برگهای گیاه از خاک بیرون می باشند .

ریزوم این گیاه دارای مواد داروئی و مقداری تانن و مقداری لعابی و یک ماده گلوکزیدی به نام پلی پودین می باشد از این جهت است که این گیاه را ( Palypodium Vulgore ) می نامند .

بسفایج یا بسفایح از نهانزادان آوندی و از گروه سرخس ها می باشد و جزء گیاهانی است که جهت دفع انگل ها و شستشوی بعضی زخم ها بکار میرود و قدری سمی است .

این گیاه ساقط کننده جنین ، مداوا کننده خفقان های سخت علاج ، معالج عفونت های کلیه و مثانه و مجاری ادراری ، چنانچه مقدار چهار گرم از پودر ریزم آنرا با دو سه عدد تخم مرغ نیم پز بخورند کوفتگی و گرفتگی اعضاء بدن را برطرف خواهد کرد .

برای معالجه دردهای مفاصل و در دورکین بسیار مجرب است .

افرادیکه ترشحات اشک چشم آنان زیادتر از حالت طبیعی می باشد برگ خشک شده آنرا با حنا مخلوط کرده و بر سر می گذارند .

ترشحات زیادی را نقصان می دهد .

پودر برگ بسفایج نیم برابر و حنا یک برابر منظور می شود .

خوردن طبخ شده ریزم بسپایح و یک برابر انیسون جهت معالجه سرفه های آسمی و تنگی نفس مفید است و اگر آنرا با فلوس و ترنجبین بخورند برای بیماری صرع نافع خواهد بود .

در مرض جذام روزی شش گرم از پودر آنرا با مقداری مغز فلوس مخلوط کرده و به مدت هفت روز آن را می خورند در بهبود جذام همراه داروهای اصلی بسیار موثر است و افرادیکه ناراحتی ریوی دارند بهتر است آن را با مقداری پرسیاوشان مصرف نمایند .

بسفایح یکی از اجزاء داروئی است که در معالجه بیماری صرع نیز به تجربه رسیده است .

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری