برنج کابلی راهکاری مؤثر برای دفع انگل های بدن !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : دسامبر 24, 2019
برنج کابلی راهکاری مؤثر برای دفع انگل های بدن !

برنج کابلی همانطور که از نامش پیداست مخصوص کشور افغانستان و شهر کابل است ؛ در این مقاله از خواص و فواید برنج کابلی خواهیم گفت ! همراه ما باشید .

برنج کابلی که با نام های برنگ کابلی و برنق از آن یاد می شود، دانه گیاهی است به نام گیاه برنج یا برنگ و نوع مرغوب آنرا از کابل افغانستان می آورند و برنج کابلی می نامند.

برنج کابلی دانه ای است کوچک و گرد و سیاه رنگ و نرم و از فلفل ریزتر و مغز آن سفید و مختصری تلخ مزه و بوی آن تند است به حدی که در هنگام کوبیدن این دانه گرد آن ، اگر وارد بینی افراد گرم مزاج شود سبب خون دماغ آن می گردد.

این دانه دو نوع است نوعی درشت تر و سیاه رنگ آمیخته با سفیدی است که گرم تر و تهوع آور است و نوع کوچکتر آن مایل به سرخی است و این از نظر داروئی قوی تر است و برای دفع انگلهای بدن بخصوص انگل های دستگاه گوارش بکار برده می شود و در دفع انگلها بسیار قوی است و انگل هایی که دارای کیسه می باشند کیسه آن ها را نیز از بدن جدا و دفع می نماید.

برنج کابلی بهترین دارو برای کشتن و اخراج کرم کدو از بدن می باشد چه تنیای مسلح باشد که از خوک به انسان سرایت کرده و چه تنیای معمولی که از گاو گرفته باشند و دستور خوردن آن چنین است که مقدار دو مثقال برنج کابلی را با پنج مثقال خرما و پنج مثقال مغز گردو کوبیده و بصورت حلوا یا معجون در می آورند و شب وقت خواب یکجا می خورند ؛ اما مقدار خوراک برای کودکان دو سال بقدر یک تا دو نخود از این معجون است که در آب حل کرده و به دهان اطفال میریزند و به اطفال چهار یا پنج ساله بقدر یک فندق صبح و یک فندق عصر داده می شود و طفل ده ساله نصف مقدار و از شانزده سال به بالا تمام مقدار مذکور را یک دفعه میخورند و اگر دارو را به مدت دو شب تکرار کنند اثر قطعی داشته و کرم را کشته و سر آنرا که به اندازه سر سنجاق است از روده جدا کرده و دفع می نماید.

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :