جدیدترین مطالب امروز

بخشش و فواید جالب توجه این عمل در روانشناسی !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

بخشش و فواید جالب توجه این عمل در روانشناسی !

یکی از خصلت های نیک انسانی، بخشش و قدرت بخشیدن می باشد که در دین اسلام هم به آن تأکید فراوانی شده است؛ در ادامه می خواهیم از فواید بخشش از دیدگاه علم روانشناسی بگوییم.

بخشش در علوم مختلف معانی متفاوتی دارد اما در روانشناسی به معنی تصمیم به فراموش کردن خشم و فکر انتقام از کسی که باعث آزار ما شده می باشد. بخشش حتی می تواند باعث احساس درک، همدلی و مهربانی برای کسی که به شما آسیب رسانده شود.
بخشش باعث می شود که احساس خشم و قضاوت نسبت به دیگران در وجود شما کمتر شود.

فواید درمانی بخشش و گذشتن از آدم ها :

1. تقویت سیستم ایمنی بدن
تحقیقات نشان داده که گذشت و بخشش باعث افزایش تولید آنتی بادی ها در بدن شده که آن ها هم باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند.
بخشش همچنین می تواند به کاهش میزان آدرنالین و کورتیزول در بدن کمک کند؛ این دو هورمون باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند.
یک مطالعه بر روی افراد مبتلا به اچ آی وی نشان داده کسانی که دیگران را می بخشند، سلول های ایمنی بیشتر و سیستم ایمنی قوی تری دارند.

2. بهبود روابط اجتماعی
تحقیقات نشان داده که بخشش به شیوه های گوناگون باعث روابط اجتماعی شاد تر و سالم تر افراد می شود؛
بهبود روابط اجتماعی تمایل به اقدامات تلافی جویانه علیه کسی که به شما صدمه زده را کاهش می دهد و باعث احساس خوبی نسبت به سلامتی بدن و خوشبختی در زندگی می شود.

3. درمان بی خوابی
گفته می شود که بخشش باعث بهبود کیفیت خواب و درمان بی خوابی می شود.

4. افزایش قوای جسمانی
دو مطالعه در دانشگاه اراسموس نشان داده که بخشش می تواند باعث افزایش قوای جسمانی بدن شود؛ در واقع بخشش با بهبود عواطف و احساسات به افزایش انرژی و توانایی فیزیکی بدن کمک می کند.

5. درمان سریع تر بیماری ها
یک تحقیق توسط دکتر فری لوشین و همکارانش در دانشگاه استنفورد، نشان داده که بخشش می تواند باعث درمان سریع تر بیماری های روحی و روانی شود. افرادی که دیگران را می بخشند و فراموش می کنند کمتر عصبانی می شوند، خوش بین تر هستند و اعتماد به نفس بالاتری دارند.

6. سلامت قلب
بخشش باعث کاهش فشار خون بالا و ضربان قلب می شود؛ در واقع بخشش باعث افزایش انتشار هورمون اکسی توسین “هورمون عشق” می شود که به کاهش فشار خون بالا و ضربان قلب کمک می کند.

7. بهبود عملکرد شناختی
محققان می گویند بخشش باعث بهبود عملکرد مغز می شود؛ مطالعات نشان داده هنگامی که کسی احساس عصبانیت می کند، اسکن مغز فعالیت های بالاتری در لوب فرونتال مغز را نشان می دهد، این ناحیه ی مغز مسئول حل مسائل، تفکر و استدلال است.
یک مطالعه در دانشگاه پیزا نشان داده که احساساتی مانند خشم و انتقام مانع تفکر منطقی در افراد می شود.

8. درمان استرس و افسردگی
در برخی مواقع بخشش باعث بهبود سلامت روحی و روانی شده و در نتیجه شما کمتر احساس استرس، اضطراب و افسردگی دارید.
همچنین گفته می شود که بخشش باعث افزایش عزت نفس خواهد شد.

منبع : mayoclinic

مرتبط ها

قالب خبری