جدیدترین مطالب امروز

بتامتازون و مکانیسم اثرگذاری این دارو بر روی بدن

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : داروخانه

بتامتازون و مکانیسم اثرگذاری این دارو بر روی بدن

بتامتازون از دارو هایی است که در انواع شکل های دارویی ساخته شده است ، استفاده از بتامتازون به صورت پماد معمولا عوارض کمتری را نسبت به انواع دیگر در پی دارد.

بتامتازون را احتمالا تنها برای استفاده های حساسیتی ( خارش های پوستی ، خشک شدن پوست و… ) می شناسید و آن هم بیشتر به شکل پماد . بتامتازون به شکل های مختلف نظیر قرص ، آمپول ( تزریقی ) ، پماد ، قطره و… تولید می شود .

علاوه بر کنترل واکنش های حساسیتی ، بتامتازون برای تنظیم عملکرد غدد فوق کلیوی نیز کاربرد دارد . غدد کلیوی ، دو غده ی کوچک هستند که بر روی کلیه ها قرار دارند و هورمون خاص خود را ترشح می کنند .

استفاده ی بلند مدت از بتامتازون به دلیل تداوم در استفاده و مواد تشکیل دهنده ی این دارو عوارضی را بای شخص به دنبال خواهد داشد و حتی در کودکان موجب کند شدن روند رشد نیز خواهد شد ، به همین دلیل اگر بنا به تجویز پزشک ، برای یک دوره ی درمانی مجبور به استفاده از بتامتازون شدید برای جلوگیری از عوارض سوء لازم است مصرف مواد حاوی پتاسیم را بالا برده و از مصرف سدیم جدا خودداری کنید . افزایش وزن ( که به ندرت دیده شده است ) ، ضعف عضلانی و سوء هاضمه حتی تغییر در نوع رفتار از عوارض مصرف نادرست و غیر اصولی بتامتازون می باشند .

با توجه به این که کدام شکل داروی بتامتازون برای شما تجویز می شود و با در نظر گرفتن ناراحتی ، مقدار و بازه ی زمانی مصرف دارو متفاوت است اما به طور میانگین اثرگذاری بتامتازون تا 12 ساعت ادامه دارد . اگر در یک دوره فراموش می کنید از بتامتازون استفاده کنید در صورتی که تا زمان مصرف بعدی بیشتر از 120 دقیقه زمان باقی مانده ( 2 ساعت نیز مشکلی ندارد ) ، همان لحظه از بتامتازون استفاده کرده و سر موعد نیز مجددا دارو را مصرف کنید ، توجه داشته باشید همانگونه که بتامتازون موجب تنظیم عملکرد برخی غده ها می شود مصرف اشتباه یا حتی قطع ناگهانی دارو می تواند کار کرد داخلی بدن را با اختلال مواجه کند .

رفتار بتامتازون یا به عبارتی واکنش این دارو در مواقعی متفاوت است ، به عنوان مثال در افراد دیابتی که از انسولین استفاده می کنند رفتار بتامتازون اندکی متفاوت است ؛ همچنین بتامتازون از قدرت تاثیرگذاری داروهایی مانند دارو های ضد انعقاد خون ، ضد تشنج ، کنترل کننده ی فشار خون و… می کاهد و حتما لازم است در صورت تجویز دارو ، نکات فوق به پزشک معالج یادآوری شود .

بتامتازون را در محیطی خشک و خنک نگهداری کنید ، همچنین دقت داشته باشید که راه خروجی دارو کاملا بسته باشد .

مرتبط ها

قالب خبری