جدیدترین مطالب امروز

بتافروتن دارویی منع شده در تلاش برای حفظ سیستم ایمنی بدن

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : داروخانه

بتافروتن دارویی منع شده در تلاش برای حفظ سیستم ایمنی بدن

بتافروتن آمپولی جهت کنترل و کاهش تعداد حملات بیماران مبتلا به ام اس و یا مشکوک به آن است . علاوه بر توانایی بتافروتن در کنترل ام اس ، این آمپول عوارضی را نیز با خود به همراه دارد .

برخی بیماری ها سیستم ایمنی بدن را مورد حمله قرار می دهند ، اینترفرون ها گروه های دارویی ای هستند که برای مقابله با این حملات ویروسی تهیه می شوند ؛ بتافروتن دارویی در زیرمجموعه داروهای اینترفرون ها است .

برای بیان خلاصه ی عملکرد بتافروتن از نحوه ی تاثیر بیماری ام اس ( MS ) بر سیستم ایمنی بدن و واکنش بتافروتن شروع می کنیم . بیماری ام اس ، به گونه ای عمل می کند که سیستم ایمنی در بخش مغز و نخاع دچار مشکل شده و خارج از حالت طبیعی خود عمل می کند ، به عبارتی سیستم ایمنی به خود آسیب زده یا حمله می کند . بتافروتن که یکی از داروهای اصلی در مبتلایان به ام اس نیز است ، در چنین شرایطی واکنش و عملکرد سیستم ایمنی را در مواجهه با چنین ویروسی تغییر داده و مانع پیشرفت چنین حملات ویروسی-ای به سیستم ایمنی می شود ( در واقع سرعت تخریب را کم می کند ) .

بتافروتن مانند هر داروی دیگری عوارضی را برجای می گذارد ، برخی از این عوارض شناخته شده و رایج هستند و گروهی از آن ها به ندرت برای شخص اتفاق می افتد و نیازی به مراجعه پزشک ندارند . مواردی از واکنش های بدن را که می توانند برای بیمار خطرآفرین باشند مرور می کنیم :

اولین مورد که بسیار خطرناک است تشدید علائم حساسیت زا اعم از : ورم صورت ، زبان ، ساق و مچ پا ، خارش در کل بدن و به شماره افتادن تنفس و نامنظم شدن ضربان قلب می باشند . بی توجهی به این علائم و عدم مراجعه به پزشک می تواند خطر مرگ را به همراه داشته باشد .

در صورت مشاهده ی کبودی در بدن ، خونریزی های شدید ( پس از ایجاد یک خراش یا زخم ) و یا عفونت های پی درپی شدید ، شما در واقع دارید هشداری از سوی بدن خود مبنی بر پایین آمدن پلاکت های خون و گلبول های سفید دریافت می کنید . در این موارد شخص با مراجعه به پزشک ، برنامه ی دارویی جدیدی دریافت می کند تا مشکلات قبلی برطرف شوند .

همانطور که گفتیم افراد دچار افسردگی نباید بتافروتن مصرف کنند زیرا افسردگی را شدت بخشیده و می تواند حتی منجر به خودکشی شود ؛ اگر در ابتدا علائمی از افسردگی را در خود سراغ نداشتید اما رفته رفته متوجه تغییر حالات روحی منفی خود می شوید ، با مراجعه به پزشک مصرف بتافروتن را قطع کنید ، بتافروتن برای افراد افسرده و یا دارای بیماری های روحی-روانی منع شده است .

و در انتها اگر دچار تب یا علائم بیماری شدید ، همچنین دردی را در شکم خود احساس کردی که به پشت منتقل می شد ، مصرف بتافروتن را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید .

به طور کلی بتافروتن در خصوص افرادی که علائم مشکوک به ام اس دارند و افراد مبتلا به MS مرحله ی عودکننده یا ثانویه تجویز می شود . تزریق بتافروتن معمولا یک روز در میان انجام می پذیرد . موارد منع تزریق از این قرار است :

خانم های باردار .

افرادی که بدن آن ها نسبت به ترکیبات بتافروتن حساسیت نشان داده است .

مشکلات کبدی ( اگر در ابتدای مصرف مشکلات کبدی نداشتید ، خستگی ، کم اشتهایی ، تهوع و استفراغ های مکرر ، خارش پیش رونده و زرد شدن پوست و سفیدی چشم می تواند از علائم آغاز بیماری یا نارسایی های کبدی باشد ) .

افراد دچار افسردگی ، ( این مورد شامل افرادی که داروهای کنترل کننده ی صرع مصرف می کنند نیز می شود ) .

در نتیجه در صورت نیاز و مراجعه به پزشک حتما سوابق بیماری ، حساسیت ها و… را برای پزشک خود شرح دهید ، همچنین نسبت به تغییر علائم بدنی خود و یا آشنایانی که بتافروتن مصرف می کنند دقیق باشید .

با امید به اینکه هیچ یک از شما عزیزان نیاز به مصرف بتافروتن نداشته باشید .

مرتبط ها

قالب خبری