جدیدترین مطالب امروز

با خواص عناب و موارد مصرف این میوه آشنایی دارید ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

با خواص عناب و موارد مصرف این میوه آشنایی دارید ؟

اگر تا به حال به خواص عناب و موارد مصرف این میوه ی خوشمزه توجه چندانی نداشته اید و آشنایی زیادی با خواص آن ندارید ادامه مطلب را بخوانید .

در این مطلب شما را با خواص عناب و موارد مصرف آن آشنا خواهیم کرد .

از عناب می توان هم به عنوان دارو استفاده کرد و هم به عنوان خوراکی ، از آنجاییکه هسته ی عناب خواص مخدری دارد ، می تواند به عنوان خواب آور هم استفاده شود .

اطبای گیاهی به افرادی که سردرد یا سرگیجه دارند توصیه می کنند به مدت دو هفته ( 14 روز ) روزی 5 دانه عناب بخورند ، همچنین برای سردردهای ناشی از سوء هاضمه ، عناب + بنفشه + گل پنیرک جوشانده با ترنجبین شیرین می تواند مؤثر واقع شود و علاوه بر دو مورد قبل ، عناب خاصیت تب بری نیز دارد . ( توصیه شده است برای درمان سردرد ۳۰ عدد عناب + ۵ گرم تخم گشنیز در یک لیوان آب جوش دم کرده و صبح ناشتا میل شود. )

عناب در درمان کمر درد هم مفید است ، افرادی که دچار کمر درد هستند ، بایستی به مدت یک هفته ، روزی 10 دانه عناب را اول مکیده و سپس میل کنند .

خوردن چند دانه عناب در روز می تواند بیماری های پوستی را نیز کاهش دهد . همچنین جوشانده ی عنابی که با شکر ، شیرین شده باشد برای رفع خارش بدن خیلی خوب است . ( ضمنا برای درمان کهیر و خارش های پوستی باید 10 تا 50 دانه عناب را کمی بکوبید ، بعد در آب بجوشانید و سپس صاف کنید و صبح ناشتا بخورید ، فقط این نکته را به یاد داشته باشید که تعداد عناب کوبیده شده بستگی به سن فرد و شدت بیماری وی دارد . )

از جوشانده عناب به همراه انجیر ، کشمش و خرما ( روش مصرف : از هر کدام ۵۰ گرم در یک لیتر آب بجوشانید ، سپس صاف کنید و روزی 3 فنجان میل کنید ) می توانید به عنوان نرم کننده ی سینه استفاده کنید و علاوه بر این ، مصرف یک استکان جوشانده ی عناب به مدت 4 روز به صورت ناشتا ، برای درمان بواسیر هم مؤثر می باشد .

درمان سنگ مثانه هم با عناب امکانپذیر است ، کسانی که به این بیماری مبتلا هستند می توانند 30 عدد عناب را در یک لیوان آب خیس کرده و بعد از چند ساعت میل کنند ( توصیه شده است این کار را به مدت 7 روز انجام دهید و بهتر است که در شب عناب ها را خیس کنید و صبح ناشتا میل فرمایید )

از دیگر خواص عناب ، تصفیه خون است که علاوه بر این کار ، موجب ازدیاد ویتامین K نیز می شود و در نتیجه خون را سفت می کند ( این نکته را به یاد داشته باشید که مصرف زیاد عناب برای افرادی که دچار غلظت خون هستند ، به هیچ وجه توصیه نمی شود )

خوردن عناب برای کسانی که زخم معده دارند و یا دچار عارضه ی ورم روده هستند هم مفید است ، البته به این روش که ابتدا عناب را با هسته اش بسائید و بعد از غذا ، به میزان یک قاشق چایخوری مورد مصرف قرار دهید .

عناب دفع کننده ی بلغم ، کاهش دهنده ی حرارت بدن ، شستشو دهنده ی سلول های مغزی ، کاهش دهنده ی چربی خون و تقویت کننده مغز می باشد ، همچنین برای تصلب شرائین نیز مفید است .

خوردن 5 عدد عناب در روز برای بیماران مبتلا به قند نیز مثمر ثمر است .

مبتلایان به سنگ کیسه صفرا می توانند 50 گرم عناب را در 100 گرم عرق بیدمشک ، عرق کاسنی ( از هر کدام 100 گرم ) ، خیس کرده و پس از صاف کردن ، روزی 3 وعده و هر بار 2 قاشق غذاخوری ، قبل از غذا بخورند .

اگر می خواهید شکستگی استخوانتان زودتر ترمیم یابد ، می توانید از ضماد برگ درخت عناب استفاده کنید و علاوه بر این می توان از ضماد برگ های عناب نیز برای محل عقرب گزیدگی نیز استفاده کرد .

ضمنا به افرادی که دچار دندان درد هستند توصیه می شود که سائیده ی عناب را در محل کرم خوردگی دندانشان بگذارند تا تأثیر آن را احساس کنند .

فقط با همه ی خواصی که عرض شد ، این نکته را هم فراموش نکنید که مصرف بیش از حد عناب ، باعث کم شدن غرایز جنسی خواهد شد .

و به عنوان آخرین مورد برای عناب می توان به یکی از کاربردهای رایج چوب درخت عناب اشاره داشت که به دلیل رنگ زیبا و استحکام فوق العاده ای که دارد در ساخت مبلمان ، اشیای زینتی ( نظیر مجسمه ، تابلو و … ) و منبت کاری نیز مورد استفاده است .

مرتبط ها

قالب خبری